Walne zgromadzenie Anwilu, spółki zależnej od PKN Orlen, wyraziło zgodę na realizację inwestycji o wartości 1,3 mld zł. Zakończenie inwestycji nastąpi do końca 2021 r.
- Projekt zakłada wzrost zdolności produkcyjnych nawozów Anwil o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1 461 tys. ton rocznie. Szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 1,3 mld zł. - podała spółka. - Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu, tj. od początku 2022 roku zysk operacyjny EBITDA Anwil, może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie - dodano.
Zobacz też: Orlen w portfelu - propozycja dla inwestorów indywidualnych
- Anwil jest bardzo ważnym aktywem w Grupie Orlen. Wzmacnianie jego pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim to jeden z naszych priorytetów - powiedział prezes Daniel Obajtek.
- Anwil stanie się jeszcze mocniejszym graczem na rynku nawozów. To kolejny krok w kierunku wydłużenia łańcucha wartości i poprawy bilansu przepływów produktowych w grupie. Na tej inwestycji finansowo skorzysta zarówno PKN Orlen, jego akcjonariusze, włocławska spółka i samorząd lokalny - dodał.
Więcej rodzajów nawozów
Uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej spowoduje nie tylko zwiększenie zdolności produkcyjnych, ale i wzbogaci portfolio produktowe o saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.
- Rozbudowa zdolności produkcyjnych Anwilu umożliwi zaspokojenie rosnącego popytu na nawozy azotowe w kraju. W tej chwili jesteśmy ich jedynym polskim wytwórcą, dysponującym potencjałem do zwiększenia produkcji - powiedziała prezes Anwilu Agnieszka Żyro.
Anwil opiera swoją działalność biznesową na dwóch filarach - produkcji PCW oraz nawozów azotowych, których - pod względem mocy wytwórczych - jest drugim producentem w kraju i trzynastym w Europie. Obecnie zatrudnia ponad 1 300 osób, a liczba ta zwiększy się po zrealizowaniu inwestycji nawozowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl