Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń", które nią zarządza, planuje też modernizację całej instalacji.
Konkretne zadania inwestycyjne, które zostaną wskazane w audycie energetycznym, przewidywane są na 2017 r. - poinformował w piątek rzecznik PERN "Przyjaźń" Roman Góralski.
Jak zaznaczył Góralski, w drugiej połowie 2016 r. zakres planowanych przedsięwzięć, wynikających z audytu, zostanie doprecyzowany. Jednocześnie spółka zacznie się starać o dofinansowanie na ich realizację. Według rzecznika PERN "Przyjaźń", audyt energetyczny pozwoli m.in. wprowadzić rozwiązania modernizacyjne, których celem będzie "zwiększenie efektywności energetycznej przez spółkę".
- Zakres audytu energetycznego jest bardzo szeroki i obejmuje obszary: procesów technologicznych, układów magazynowania oraz tłoczenia ropy i paliw na poszczególnych kierunkach, źródeł energii cieplnej, pracy kotłowni olejowych i gazowych, budynków administracyjnych i przemysłowych, oświetlenie terenu baz i stacji pomp oraz optymalizację kosztu zakupu energii elektrycznej, oleju opałowego i gazu - wyjaśnił Góralski.
Rzecznik PERN "Przyjaźń" podkreślił, iż spółka oczekuje od wykonawcy audytu energetycznego, że "wskaże on obszary i konkretne rozwiązania techniczne, szczególnie w procesach tłoczenia ropy i paliw oraz udokumentuje opłacalność przeprowadzonych działań inwestycyjnych i modernizacyjnych".
W ogłoszonym przetargu na wykonanie audytu efektywności energetycznej infrastruktury energetycznej PERN oferty można składać do 2 listopada. W ogłoszeniu podano, że wybrany wykonawca zobowiązany będzie "do przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla przedsięwzięć prowadzonych do osiągnięcia efektu ekonomicznego" oraz do pozyskania we współpracy ze spółką takiego dofinansowania.
Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii krajowych: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Spółka zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc.
Zobacz też: * *Czy TTIP uniezależni nas energetycznie od Rosji?