A ma być jeszcze lepiej.
We wrześniu bezrobocie obniżyło się w stosunku do sierpnia o 0,1 pkt. proc. do 6,9 proc.
- Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku znacząco spadła liczba bezrobotnych. Wyraźnie wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy - czytamy w komunikacie resortu pracy.
Miejsce jeszcze jest
Spadek bezrobocia nie zaskoczył analityków.
- Jest zgodny z prognozą naszą i większości ekonomistów - mówi money.pl Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Polbanku.
Jej zdaniem nie będzie to jednak koniec spadków.
- W październiku bezrobocie może być jeszcze niższe, później, ze względu na czynniki sezonowe, nastąpi odbicie - do 7,1 proc. w grudniu. W porównaniu z 8,3 proc. w grudniu 2016 roku spadek jest imponujący - uważa Petka-Zagajewska.
A w 2018 roku ma być jeszcze lepiej, choć tendencja do spadków będzie musiała wyhamować: nie będzie już kogo zatrudniać, bo wszyscy, którzy chcą i mogą - już pracują.
- Dochodzimy do ściany, choć spodziewamy się kontynuacji spadków bezrobocia. Latem 2018 roku powinno znaleźć się w okolicach 6 proc., w grudniu wyniesie 6,6-6,7 proc. - prognozuje ekonomistka Raiffeisen Banku.
O 15 proc. mniej
We wrześniu spadek stopy bezrobocia w granicach od 0,1 do 0,2 pkt. proc. odnotowano w 14 województwach. Tylko w województwach pomorskim i wielkopolskim natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.
W końcu września liczba bezrobotnych wyniosła 1,12 mln osób. W porównaniu do końca sierpnia było to o 18,8 tys. osób (1,7 proc.) mniej niż miesiąc temu - informuje resort pracy.
Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu został odnotowany w 15 województwach – najwyraźniej w lubelskim (o 2,5 proc.), lubuskim (o 2,4 proc.), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3 proc.). Tylko w województwie pomorskim odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7 proc.
Jak zauważa ministerstwo, liczba bezrobotnych w końcu września w stosunku do tego samego miesiąca rok temu zmniejszyła aż o 206,7 tys. osób. Oznacza to spadek na poziomie 15,6 proc.
Z informacji z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych w wrześniu to efekt wyrejestrowań z powodu podejmowania zatrudnienia, co z kolei wiąże się z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni oraz aktywizacją bezrobotnych w ramach form aktywnych.
Najniższa stopa bezrobocia (4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa (11,9 proc.) – w województwie warmińsko-mazurskim.