Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bols wycofał się z przetargu na kupno Polmosu w Zielonej Górze

0
Podziel się:

Firma Bols wycofała się z przetargu na prywatyzację Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze

- poinformowała firma we wtorkowym komunikacie.

'Ostatnie zmiany w prawodawstwie, nieuregulowana kwestia eksportu polskich marek, wysoka akcyza oraz pogłębiająca się zapaść rynku alkoholowego to główne czynniki, które miały wpływ na decyzję firmy' - napisano w komunikacie.

Nieuregulowana kwestia eksportu to, według zarządu firmy, jeden z najważniejszych czynników ograniczających możliwość inwestycji w polskich zakładach produkujących alkohol.

'Porozumienie z Agrosem, dotyczące dystrybucji polmosowskich marek na niektórych rynkach zagranicznych, jest mało prawdopodobne. Dlatego szanse na eksport polskich marek alkoholi są ograniczone i niepewne' - napisano w komunikacie.

W myśl uchwalonej przez Sejm ustawy Prawo własności przemysłowej, prawo do rejestracji i posługiwania się za granicą znakami towarowymi zostało przeniesione z dawnych central handlu zagranicznego na producentów wyrobu.

Ustawa nie weszła jednak w życie, ponieważ prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby zbadał on jej zgodność z konstytucją.

Ustawa ma szczególne znaczenie dla zakładów przemysłu spirytusowego Polmos, gdyż walczą one o prawa do znaków towarowych produkowanych przez siebie wódek.

Przeciwko Polmosom występuje jedna z dawnych central handlu zagranicznego, obecnie Agros SA, której wartością majątkową są prawa do zagranicznej rejestracji popularnych polskich wódek.

Grupa Bols, podejmując decyzję o wycofaniu się z prywatyzacji Polmosu w Zielonej Górze, uwzględniła również przyjęte przez Sejm poprawki do ustawy o wychowaniu w trzeźwości, ograniczające możliwość promocji alkoholu.

'Stanowi to poważną przeszkodę dla sukcesu marek produkowanych przez Polmosy, a wszelkie inwestycje w ten segment nie gwarantują zwrotu poniesionych nakładów' - pisze Bols w komunikacie.

Firma poinformowała, że środki przeznaczone pierwotnie na prywatyzację Polmosu zostaną wykorzystane na inwestycje poza granicami Polski.

Na krótkiej liście potencjalnych inwestorów, którzy będą mogli nabyć nie mniej niż 51 proc. akcji Polmosu w Zielonej Górze, znalazły się - oprócz Bolsa - Undenberg-Adamba oraz Eckes i V&S.

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprzedać nie mniej niż 5.100.000 akcji imiennych dla jednego nabywcy, czyli nie mniej niż 51 proc. kapitału akcyjnego spółki. Wartość nominalna jednej akcji wynosi 10 zł.

Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji spółki.

Skarb Państwa ma prawo zatrzymać 5 proc. akcji na cele związane z zaspokojeniem roszczeń byłych właścicieli majątku przejętego przez Skarb Państwa. Nie wyłącza to jednak praw Skarbu Państwa do sprzedaży tych akcji i przeznaczenia przez budżet państwa przychodów z ich sprzedaży na cele reprywatyzacyjne.

Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze ma prawa do produkcji wódki 'Luksusowa'.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)