To już półmetek wakacji. Do tej pory ceny benzyny 95 pozostawały w przedziale 5,02- 5,12 zł za litr, a oleju napędowego 4,97 - 5,09 zł za litr. I jest szansa na zbliżone poziomy także w drugim miesiącu wakacji.
Zobacz także: Ceny paliw na wakacje. Do kieszeni głębiej sięgną ci, którzy jadą na Mazury. Zaoszczędzą jadący w góry
Najgorzej sytuacja wygląda na rynku LPG. Od początku wakacji ceny wzrosły o 28 groszy na litrze. Kolejne dni powinny przynieść wyhamowanie podwyżek cen LPG na stacjach, powoli stabilizuje się bowiem sytuacja na rynku hurtowym.
Ceny w Polsce
Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 26-07-2018 ukształtowały się na następującym poziomie:
- benzyna bezołowiowa 95 - 5,08 zł/l (-1 gr/l),
- benzyna bezołowiowa 98 - 5,38 zł/l (-1 gr/l),
- olej napędowy - 5,01 zł/l (-1 gr/l),
- autogaz - 2,37 zł/l (+4 gr/l).
Ceny ropy na rynkach
Ceny ropy naftowej Brent rozpoczęły tydzień wzrostami w rejon 74,50 dolarów za baryłkę i kończą na podobnym poziomie. Chwilowym wsparciem dla rynku okazała się ponownie geopolityka i wzajemna wymiana gróźb między prezydentem USA a przywódcami Iranu. Duchowny przywódca Iranu w ślad za słowami irańskiego prezydenta zagroził, że jeśli jego kraj nie będzie w stanie sprzedać swojej ropy to również żaden inny w regionie. Bezpośrednio przełożyło się to na spekulacje odnośnie możliwości blokady przez Iran Cieśniny Hormuz przez którą przepływa ropa naftowa z Arabii Saudyjskiej, Iranu, Iraku, Kuwejtu, Bahrajnu, Kataru i ZEA.
Wzrost produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC i Rosję wraz z rekordowym poziomem produkcji ropy w USA w dalszym ciągu będzie ograniczał potencjał do wzrostu cen ropy naftowej. Obecnie silne poziomy oporów znajdują się w rejonie 75,50 dolarów za baryłkę , który powinien stanowić skuteczną barierę dla dalszych wzrostów cen ropy naftowej.
Zobacz także: Drogi ekspresowe i autostrady opóźnione. Sprawdziliśmy, które trasy otworzą się jeszcze w wakacje
Tymczasem w kontekście polityki USA wobec Iranu, Turcja zapowiedziała już, że nie zastosuje się do przestrzegania sankcji wobec Iranu tzn. nie ograniczy zakupów irańskiej ropy, które stanowią blisko połowę tureckiego importu. W 2017 roku Turcja była czwartym po Chinach, Indiach i Korei Pd. największym odbiorcą ropy irańskiej z udziałem w eksporcie sięgającym 9 proc..
W tym tygodniu DOE poinformował o spadku zapasów ropy w USA o 6,15 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano spadku o ok. 3 mln baryłek. Spadły jednocześnie zapasy benzyn o 2,30 mln baryłek oraz destylatów o 0,1 mln baryłek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl