Około 3 tys. cudzoziemców zalegalizowało swój pobyt, w ramach prowadzonej od stycznia do 2 lipca akcji abolicyjnej. Wnioski, które wpłynęły w tym czasie do urzędów wojewódzkich, są w dalszym ciągu rozpatrywane. Jak dotąd, najwięcej decyzji pozytywnych wydał wojewoda mazowiecki. Do tej pory z abolicji skorzystali głównie obywatele Ukrainy (około 1 tys. 100), Wietnamu (nieco ponad 800) i Armenii (około 400).
Miesiąc od czasu zakończenia akcji abolicyjnej swój pobyt zalegalizowało w Polsce 2 831 osób przebywających nielegalnie. Najwięcej decyzji o przyznaniu abolicji wydał wojewoda mazowiecki ponad 2 tys., a następnie wojewodowie: łódzki (164) i lubelski (103).
O abolicję starali się w większości obywatele Ukrainy, Wietnamu i Armenii. Obywatele tych krajów złożyli także najwięcej wniosków w ramach abolicji i to im wojewodowie przyznali najwięcej pozytywnych decyzji. Pobyt w Polsce zalegalizowało ponad tysiąc Ukraińców, 812 Wietnamczyków i 373 Armeńczyków.
Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które jest udzielane na dwa lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.
Cudzoziemcy mogli do 2 lipca br. składać wnioski o zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce, do właściwego miejscowo wojewody. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wpłynęło 9498 wniosków o zalegalizowanie pobytu. Najwięcej złożono do wojewody mazowieckiego (7382 wnioski).
Najczęściej o abolicję występowali obywatele Wietnamu (2186 osób), Ukrainy (2012 osób), Pakistanu (1413 osób), Bangladeszu (757 osób), Armenii (711 osób). Pozostali cudzoziemcy ubiegający się o zalegalizowanie pobytu byli obywatelami m.in. Indii, Egiptu, Rosji, Białorusi.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
To koniec szarej strefy? Idą zmiany w prawie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że cudzoziemcy mogą wykonywać pracę w Polsce, jeśli posiadają zezwolenie na pracę (chyba, że na mocy szczególnych przepisów nie potrzebują takiego zezwolenia) oraz przebywają w Polsce legalnie. | |
Za takich pracowników będą surowo karać Grzywna do 10 tys. złotych lub kara więzienia do 3 lat - takie mogą być skutki złamania przepisów ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, która wejdzie w życie 21 lipca. | |
Oni marzą o życiu w Polsce. 9,3 tys. osób Pobyt mogli zalegalizować cudzoziemcy przebywający w Polsce od grudnia 2007 r., a także ci, którzy w przeszłości nieskutecznie ubiegali się o nadanie statusu uchodźcy. |