Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Partia Razem chce skrócić dzień pracy do 7 godzin. Trwa zbieranie podpisów pod projektem

174
Podziel się:

- Pracujmy krócej! 7 godzin pracy wystarczy - wzywa Partia Razem. I zapowiada zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o skróceniu czasu pracy. - Mamy wszystko wyliczone, nie pochłonie to dużych kosztów, a wydajność będzie zyskiem - mówi money.pl rzeczniczka partii. Eksperci kręcą jednak głowami.

7 godzin i do domu - to propozycja partii Adriana Zandberga
7 godzin i do domu - to propozycja partii Adriana Zandberga (Partia Razem/screen)

- Pracujmy krócej! 7 godzin pracy wystarczy - wzywa Partia Razem. I zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o skróceniu czasu pracy. - Nie pochłonie to dużych kosztów, a wydajność firm będzie zyskiem - mówi money.pl rzeczniczka partii. Eksperci kręcą jednak głowami.
Partia już zbiera podpisy pod projektem ustawy i tłumaczy, że krótsza praca niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni, to nic niezwykłego.

- To europejski standard. Chcemy, by Polacy pracowali w tygodniu 35 godzin, ale do tego trzeba dochodzić stopniowo - tłumaczy money.pl Dorota Olko, rzeczniczka Partii Razem.

Według niej, skoro francuskie firmy wytrzymują krótki czas pracy, to poradzą sobie i te polskie. Również niemieckim związkowcom często udaje się wywalczyć skrócenie czasu spędzonego w fabryce czy biurze.

- Jedna godzina w pracy mniej to więcej czasu dla rodziny i więcej momentów w kinie, przy książce lub na nauce języka - zachęca partia do swojego pomysłu we wpisie na Facebooku. Formularz do zbierania podpisów można znaleźć na należącej do partii stronie pracujmykrocej.pl.

Zobacz także: "Wolny piąteczek" od pracy? Trwają prace nad przepisami. Zobacz wideo

Jak do tego pomysłu odnoszą się eksperci?

- Na tym etapie rozwoju naszej gospodarki to nie ma sensu - mówi w rozmowie z money.pl Piotr Kuczyński, analityk z Domu Inwestycyjnego Xelion. - Poza tym i tak mamy w Polsce długie urlopy i sporo świąt, więc wcale nie pracujemy tak długo. Teoretycznie. Bo to właśnie na przykład z wymuszaniem nadgodzin w naszym kraju powinno się coś zrobić. Jednak przy takich pomysłach, jak ten Partii Razem pamiętajmy, że wciąż jesteśmy krajem na dorobku - dodaje ekspert.

Według badań dla Work Service, Polacy pracują średnio 45 godzin tygodniowo, a to o 5 godzin więcej niż powinni. Jednak unikamy pracy na przykład w weekendy, w przeciwieństwie do wielu innych narodów. Szacuje się, że przeciętny Europejczyk pracuje w tygodniu 40,3 godz. Najwięcej czasu w pracy spędzają Brytyjczycy, bo aż 42,3. Za nimi są mieszkańcy Cypru, Austrii, Grecy i Polacy.

Krótszy czas pracy? "Nie ma czasu na papieroska i czternaście kaw dziennie"

Są firmy, które same ograniczyły czas pracy. Jedną z nich jest wrocławska agencja PR POiNTB. Od połowy 2017 roku w firmie praca kończy się po 6 godzinach.

- Eksperyment się udał - mówi money.pl Honorata Popow, managing director agencji. - O skróceniu czasu pracy zadecydowała nasza filozofia, w której balans pomiędzy pracą a życiem jest bardzo istotny. Ale efekty są dobre - pracownicy się sami motywują, a klienci nie widzą różnicy. Mieliśmy ankietę i okazało się, że żaden z naszych klientów nie zauważył zmiany, jeśli chodzi o efektywność.

Szefowa agencji podkreśla, że po skróceniu czasu pracy skończyły się bezproduktywne przerwy, na przykład ciągle wychodzenie na kawę czy papierosa.

Popow nie ukrywa, że skrócenie czasu pracy miało jeszcze jeden efekt. - Mamy teraz o 30 procent więcej zgłoszeń od osób, które chciałyby dla nas pracować - uśmiecha się szefowa agencji POiNTB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(174)
WYRÓŻNIONE
PL221`
7 lat temu
Idzie ocieplenie klimatu w Polsce więc proponuje jeszcze w tych 7 godzinach pracy od godz 11;00 do 13;00 codzienną sjeste !
kolo
7 lat temu
Niestety w Polsce wydłużenie czasu pracy nie wiąże się z podwyższeniem zarobków, ale skrócenie czasu pracy na 100% wiąże się z obniżeniem płacy.
robert bosch
7 lat temu
właściciel Boscha, Robert Bosch już dawno wprowadził 8 godzinny dzień pracy, w czasach gdy pracowało się 10-12 godzin. To był rok 1906. Wierzył, że podniesie się produktywność pracowników i tak się stało. I co? Można było, można. A wy kapitaliści ciągle myślicie o wyzysku pracowników
NAJNOWSZE KOMENTARZE (174)
aneta
6 lat temu
może zamiast dawać ludziom pieniądze za darmo dajcie im po prostu więcej czasu po pracy ?? pracuje na produkcji gdzie po 8 godzinach tyrania człowiek jest po prostu zmasakrowany ze zmęczenia od stania przy maszynie i będę szczera ale sztuk mało się produkuje przy siódmej i ósmej godzinie pracy - każdy patrzy aby zaliczyć te dwie ostatnie godziny....
Ha ha ha
7 lat temu
I bardzo dobrze. 7 godzin na etacie będzie idealnie. Kto chce pracować dłużej, niech pracuje, ale dlaczego nie? Za te same pieniądze więcej wolnego. I tak przez te ostatnia godzinę człowiek jest już wymęczony i myśli o końcu pracy. 500+ Wam pasuje, emerytury dla matek, które nigdy nie pracowały, też chcecie, zasiłki dla bezrobotnych jak najbardziej. Ja dzieci nie mam, z niczego nie korzystam, bo dla pracujących zasiłków nie dają. Tylko nierobom się należy, oczywiście... Jeśli naprawdę myślicie, że skrócenie czasu pracy zrujnuje Wam gospodarkę, to nieźle... Może wydłużamy do 9 w takim razie? Wtedy gospodarka szybciutko się wywinduje? Ha ha ha :D
Karol M.
7 lat temu
Po co w ogóle pracować? Lepiej tylko brać wypłaty. Jeśli posłowie i niektórzy urzędnicy tak mogą to czemu nie wszyscy????
gość
7 lat temu
Mam płacone na godzinę .W Polsce z 8 godzinnego dnia pracy nie da się wyżyć trzeba tyrać a 7 godzin to chyba zdechnę z głodu chyba że ten pan da takie pensje jak są na zachodzie.
Emigracja XXI...
7 lat temu
Bardzo rozsądne rozwiązanie - mniej zmęczony pracownik więcej daje z siebie ! Kukiza 15 zastąpić partią RAZEM ! Rodaku głosuj na przyszłość i rozsądek czyli RAZEM !!!!!
...
Następna strona