Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Małe zainteresowanie domami z drewna. Najczęściej budujemy tak domki letniskowe

42
Podziel się:

Spada liczba Polaków decydujących się na drewniane domy – wynika z danych Oferteo.pl. Zdecydowana większość osób planujących budowę wybiera technikę tradycyjną, murowaną. .

Małe zainteresowanie domami z drewna. Najczęściej budujemy tak domki letniskowe
(TOMASZ BOLT/EAST NEWS)

Spada liczba Polaków decydujących się na drewniane domy – wynika z danych Oferteo.pl. Zdecydowana większość osób planujących budowę wybiera technikę tradycyjną, murowaną.

– Z raportu o budowie domów, przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, wynika, że tylko 12 proc. osób, które planują budowę, decyduje się na budowę domu z drewna. Są to domy budowane albo w technice szkieletowej, albo budowane z bali. Zdecydowanie częściej wybierane są domy szkieletowe - 82 proc. osób planujących budowę domu z drewna decyduje się na taką technologię. 18 proc. decyduje się na budowę domu z bali – wskazuje Artur Szeremeta z Oferteo.pl.

Polacy w większości lubią drewno, jednak jak pokazują dane serwisu Oferteo.pl, tylko nieliczna grupa decyduje się na taki materiał przy budowie domów. Przy poprzednim badaniu 15 proc. Polaków miało taki zamiar, według najnowszego już tylko 12 proc. Zdaniem eksperta odsetek będzie jednak stopniowo rosnąć. Nowy projekt Lasów Państwowych "Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą" zakłada popularyzację budowy drewnianych domów i hoteli.

– Domy z drewna mogą się sprawdzać także w naszej strefie klimatycznej. Jeżeli mamy wysokojakościowe drewno, ekipę, która zna się na tym rodzaju budownictwa, to możemy uniknąć kłopotów z wilgocią. Drewno jest surowcem, które to reguluje. Rządowy projekt wdrażany przez Lasy Państwowe będzie miał na celu popularyzację tego typu budownictwa w Polsce – mówi Szeremeta.

Zdecydowanie częściej stawiamy na techniki tradycyjne: 45 proc. wybiera tradycyjną murowaną z bloczku komórkowego, a 34 proc. tradycyjną murowaną z cegły ceramicznej.

– Można założyć, że koszt budowy domu w technice szkieletowej będzie o kilka procent niższy. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest to, że cały proces budowy trwa znacznie krócej niż w przypadku techniki murowanej, w ciągu czterech miesięcy udałoby się zamknąć cały proces. Budowa domu z bali może być podobnie kosztochłonna, jak budowa domu w technologii tradycyjnej – tłumaczy przedstawiciel Oferteo.pl.

Budowę domu w kanadyjskiej technologii szkieletowej zrealizował co dziesiąty uczestnik badania. Tylko 2 proc. zdecydowało się na budowę domu z bali, znacznie droższą od szkieletowego, gdzie do budowy używa się dużych ilości litego drewna, a sama budowa jest pracochłonna i wymaga dużej wiedzy, co również podnosi koszty.

– W przypadku domów z drewna ciekawe jest to, że częściej decydujemy się na zakup projektów indywidualnych, ustalanych wspólnie z architektem. Odwrotnie jest w przypadku technologii tradycyjnej, wtedy decydujemy się przede wszystkim na zakup gotowego projektu. Przy domach drewnianych koszt gotowego projektu, w zależności od metrażu i pracowni architektonicznej, waha się od 2-3 tys. zł – wylicza Szeremeta.

Ponad połowa (57 proc.) domów budowana jest na wsi i w miastach od 11 do 50 tys. mieszkańców (13 proc.). To nie tylko domy do mieszkania przez cały sezon, lecz także coraz częściej domki letniskowe, w których spędzamy kilka miesięcy w roku. Dom stawiamy najczęściej na działkach o powierzchni do 20 arów. Największą popularnością cieszą się działki o powierzchni 5,1-10 arów (37 proc.) i te nieco większe – 10,1-20 arów (35 proc.). Rośnie względem ostatniego badania liczba tych, którzy decydują się na najmniejsze działki, do 5 arów (z 3 do 10 proc.).

– Zdecydowanie dominują domy do 100 mkw. Połowa ankietowanych przez Oferteo.pl wskazała, że chciałaby wybudować dom o takim metrażu, co czwarty chciałby dom o metrażu od 101 do 125 mkw., bardzo rzadko - zaledwie kilka procent respondentów – decyduje się na te domy o największym metrażu – ocenia Artur Szeremeta.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(42)
WYRÓŻNIONE
lolo
7 lat temu
Do tych zamurowanych ;) Byliście kiedyś w górach?
Paula
7 lat temu
Jeśli tak bardzo latwopalne to czemu stoją jeszcze przedwojenne domy drewniane.Powinny wszystkie spłonął a stoją.Nie piszę by reklamować samą mam taki dom.Jesteśmy bardzo zadowoleni.Powtarzam nie jest moim zamiarem czego oliwek reklamować i nie podaje nazwy firmy.Dom jest budowany ze świerka norweskiego.
Przemek
7 lat temu
Zróbcie jeszcze ankietę dlaczego budują małe tradycyjne i na małych dziełkach-bo tak chcą czy na inne ich nie stać?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (42)
mlody 2023
12 miesięcy temu
polskie Lasy wybraly juz jeden model domu szkieletowego drewnianego ktury bedzie dopuszczony do budownictwa drewnianego w claje polsce i ministerstwe srodowiska zostal wybrany dom drewniany szkieletowy drewniany - 35 muson domek drewniany wonlo stojacy , te domy drewniane zostana dopuszczone budowy domow drewnianych na terenach Lesnych , wsiach , gminach , miastach w calej polsce zostanie dopuszczone do budowy domow drewnianych w polsce , ten domy dewniane dla wszystich ludzie w polsce pozwalaja na budowe domow ..
kaziks
5 lata temu
Dobrze wykonany domek z drewna nie ustępuję temu murowanemu. Sam się przekonałem jakiś czas temu stawiając go na swojej działce. Wykonawcą była firma Complete Home, projektem zajęła się firma DDProjekt. Całość nie ustępuje domkom murowanym, bo użyte zostały rozsądnie materaiły, nie opierało się to na oszczędnościach i kombinacjach. Jeżeli ktoś myśli o takim domku niech rozgląda się dobrze za ekipami i będzie naprawdę dobrze.
bartollini
5 lata temu
Bardzo dziwne jest to jak ludzie boją się domów z drewna. Ich nietrwałość to mit. Osobiście mieszkam w takim domu już 6-y rok i nie mam żadnych problemów jakie opisywali ludzie na forach. Dom wykonany jest przez firmę Complete Home, według indywidualnego projektu. Myślę, że to jest ważniejsze - solidność wykonania, a czy murowany czy drewniany to rzecz gustu.
dqfvqfv
7 lat temu
ajako posrednik nieruchomosci w duzym miescie moge wam powiedziec, ze przez 20 lat pracy nie spotkalem jeszcze klienta, ktory chcialby kupic drewniaka nowego po drugie: w kanadzie i usa, wielkie drewniane domy z bali, pod lasem, do symbol bogactwa jak swietny jacht, bogaci ludzie tam moga sobie kupic najdrozsze drewno, a u nas niestety symbolem bogactwa jest dom z projektu z gazety za 2 tysie na dzialeczce 900 m2 w powiejskiej okolicy bez chodnika, drogi i oswietlenia niestety w PL nawet jezeli wzialbym ''doswiadczonych gorali'' to jaka dostanę gwarancję ze zrobia dobrze i lasy sprzedadzą mi wysokiej jakosci surowiec ?
xxxx
7 lat temu
"Jeżeli mamy wysokojakościowe drewno, ekipę, która zna się na tym rodzaju budownictwa, to możemy uniknąć kłopotów z wilgocią." - Jeżeli. A poza tym, co sam wypróbowałem na tarasie przed budynkiem, to te wszystkie "cudowne" impregnaty do drewna są tyle warte, że gdyby okleić drewno etykietami z puszek to efekt byłby identyczny jak użycie ich zawartości.
...
Następna strona