Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBOR gotów wziąć udział w prywatyzacji G-8

0
Podziel się:

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jest gotowy wziąć udział w prywatyzacji zakładów energetycznych z tzw. grupy G-8

- poinformowała dziennikarzy wiceprezes EBOR Hanna Gronkiewicz-Waltz.

'Jeśli będzie taka potrzeba, jeśli inwestorzy, a przede wszystkim ministerstwo skarbu będą chcieli, żeby EBOR brał udział w prywatyzacji G-8, to rozpatrzymy udział w prywatyzacji'- powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

W ubiegłym tygodniu MSP po zakończonych niepowodzeniem negocjacjach z niemieckim E.ON-em postanowiło zaproponować firmom uczestniczącym w przetargu zaktualizowanie ofert.

Oznacza to, że MSP powróciło do krótkiej listy z marca 2002 roku, na której znalazła się EL-Dystrybucja, belgijski Electrabel, Endesa SA z Hiszpanii, ESB z Irlandii, Iberdrola SA z Hiszpanii i konsorcjum E.ON Energie AG i e.dis Energie Nord AG.

Przetarg na akcje grupy G-8 trwa już blisko dwa lata.

W sierpniu 2001 roku wyłączność negocjacyjną na zakup akcji G-8 otrzymała Iberdrola. Pomimo parafowania z MSP umowy o sprzedaży, hiszpański koncern nie zdołał uzgodnić z ich pracownikami warunków pakietu socjalnego.

Resort skarbu powrócił więc do rokowań z oferentami z krótkiej listy na G-8. W październiku 2001 roku wyłączność otrzymało konsorcjum Elektrimu do którego wchodził wówczas m.in PKN Orlen, PGNiG, Elektrim Volt SA i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA.

Jednak i ten inwestor nie porozumiał się ze pracownikami w sprawie pakietu socjalnego.

Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się wówczas do inwestorów z krótkiej listy o uzupełnienie swych ofert i w marcu 2002 roku zdecydowało, że będzie prowadziło równoległe negocjacje o sprzedaży akcji energetycznej grupy G-8 z dwoma podmiotami: konsorcjum E.On Energie AG i E.dis Energie Nord AG oraz El-Dystrybucją Sp. z o.o.

Pod koniec czerwca wyłączność otrzymała El-Dystrybucja, kontrolowana przez Kulczyk Holding, jednak okazało się, że spółka nie przedstawiał wystarczająco wiarygodnych źródeł finansowania.

Wówczas, w sierpniu MSP przyznało wyłączność konsorcjum E.ON Energie AG.

Początkowo resort skarbu planował sprzedać 25 proc. akcji grupy, jednak w połowie czerwca rząd na wniosek MSP zgodził się na sprzedaż od razu większościowego pakietu akcji G-8.

Grupa G-8 jest największą siecią dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Tworzy ją osiem zakładów: z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina, zajmujących się dystrybucją energii.

W zakładach G-8 pracuje ponad 8.000 osób.

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)