Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekologia w Polsce. Resort środowiska zamyka kluczowe projekty

0
Podziel się:

Jak informuje minister środowiska Maciej Grabowski, ponad 70 proc. osób używa toreb wielokrotnego użytku czy zwraca uwagę na znaki ekologiczne na produktach.

Ekologia w Polsce. Resort środowiska zamyka kluczowe projekty
(Newseria.pl)

Ministerstwo Środowiska na finiszu kadencji nie wykazuje inicjatywy ustawodawczej, ale skupia się przede wszystkim na domknięciu ważnych projektów oraz finansowaniu inicjatyw związanych z edukacją ekologiczną. To dlatego, że widoczne są jej efekty. Jak informuje minister środowiska Maciej Grabowski, ponad 70 proc. osób używa toreb wielokrotnego użytku czy zwraca uwagę na znaki ekologiczne na produktach.

- Zamykamy niezwykle ważne z punktu widzenia ochrony środowiska i gospodarki wodnej projekty. Mówię o takich wieloletnich inwestycjach jak zbiornik Świnna Poręba, który zabezpiecza ochronę przeciwpowodziową Krakowa - informuje minister środowiska Maciej Grabowski.

Budowa Zbiornika Retencyjnego Świnna Poręba na rzece Skawie to jeden z największych, ale też najdłużej trwających projektów hydrotechnicznych w naszym kraju. Zapora o wysokości 50 metrów pozwala na spiętrzenie 161 milionów metrów sześciennych wody, a maksymalna powierzchnia zbiornika może sięgać 10,35 kilometra kwadratowego.

- Inny projekt to wrocławskie wrota wodne, które również są bardzo istotne z punktu widzenia ochrony powodziowej, czy też ochrona Żuław. To są duże projekty - wymienia minister środowiska.

Maciej Grabowski wskazuje także na rządowe działania wobec parków narodowych, które zostaną uruchomione jeszcze latem bieżącego roku. Jednym z przykładów wsparcia ze strony Ministerstwa Środowiska jest zakończony niedawno, kompleksowy remont najważniejszych bieszczadzkich szlaków turystycznych.

Zmiana mentalności widoczna

Jak podkreśla minister, widać wyraźną zmianę mentalności Polaków w zakresie ochrony środowiska. Ponad 70 proc. osób używa toreb wielokrotnego użytku czy zwraca uwagę na znaki ekologiczne na produktach. Coraz powszechniejsza staje się także segregacja odpadów komunalnych.

- Od lat poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej finansujemy działania związane z edukacją ekologiczną. We współpracy z MEN-em udostępniamy programy, które nauczyciele mogą wykorzystywać w pracy w szkołach podstawowych i gimnazjach - mówi Maciej Grabowski.

Bardzo dużą popularnością cieszyła się inicjatywa NFOŚiGW o nazwie "Ekologiczny Budżet Obywatelski". W ramach projektu, którego budżet wyniósł 11,6 miliona złotych finansowane były lokalne inicjatywy związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną.

- Były to bardzo różne sprawy, np. rewitalizacja zabytkowych alei drzew czy też rekultywacja pozostałości po robotach budowlanych, albo też zakładanie uli w niektórych zabytkowych miejscach - wymienia minister środowiska.

Wszystkie fundusze w ramach "Ekologicznego Budżetu Obywatelskiego” zostały już wyczerpane. Grabowski podkreśla, że nowe nabory uruchomione zostaną jesienią. Obecnie ze środków NFOŚiGW z tego programu korzystają 24 organizacje, które w całej Polsce realizują aż 480 przedsięwzięć.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(0)