Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Rafalska: musimy chronić i wzmacniać małżeństwa

14
Podziel się:

Od samego początku nasz rząd PiS nie miał wątpliwości, że w centrum naszego zainteresowania, w centrum działań będzie polska rodzina - oświadczyła minister pracy.

Rafalska: musimy chronić i wzmacniać małżeństwa
(S/Polska Press)

Dla autentycznego dobra naszego narodu musimy naszą uwagę skoncentrować na chronieniu i wzmocnieniu małżeństwa - powiedziała w środę, podczas "Narodowej debaty o rodzinie", minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Jak podkreśliła, w centrum zainteresowania rządu jest rodzina. - Od samego początku nasz rząd PiS nie miał wątpliwości, że w centrum naszego zainteresowania, w centrum działań będzie polska rodzina - oświadczyła. - Wyrażenie, że obok wolności i suwerenności największym dobrem narodowym jest polski dom, wzniesiony na trwałym małżeństwie, nie jest sloganem. Jest to prawda obiektywna, której szerzenie i wskazywanie jest największym zadaniem każdego Polaka - mówiła Rafalska.

Zobacz także: Zobacz także: Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają?

Zwróciła uwagę, że rząd podjął wiele inicjatyw, aby poprawić sytuację polskich rodzin. Chodzi m.in. o programy "500 plus", "Mieszkanie plus", "Za życiem" oraz zwiększenie minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, przywrócenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Szefowa MRPiPS zaznaczyła, że obecnie należy zastanowić się w jaki sposób skutecznie wspierać małżeństwo i rodzinę "w przestrzeni wartości". - W centrum naszej uwagi najpierw musi się znaleźć godność osoby ludzkiej. Myślimy najpierw o godności małego dziecka, niezależnie od jego etapu rozwoju i stanu świadomości - powiedziała.

Na wartości, jakie niesie z sobą małżeństwo zwracała też uwagę prezes Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego dr hab. Elżbieta Osewska. Wskazywała, że obecnie jednym z wyzwań jest m.in. zmierzenie się z powszechnym konsumpcjonizmem i indywidualizmem. - Rozwijająca się kultura selfizmu, indywidualizmu ma swój wymiar i w psychologii i w ekonomii - powiedziała. Jak podkreśliła, należy powrócić do podstawowych wartości. - Stąd jeśli chcemy przeciwstawić się temu dezintegrującemu czynnikowi, jakim jest indywidualizm to budujmy wspólnoty. Małżeństwo to jest wspólnota, więź małżeńska, miłość, odpowiedzialność - mówiła.

Prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski zwrócił uwagę, że plagą w polskich rodzinach stają się rozwody. - W ostatnich 20 latach pozwolono sobie na zbyt duże poluzowanie polityki dot. możliwości rozwodów, a z drugiej strony nie udzielono wsparcia dla małżeństw - zaznaczył. Dodał, że w Polsce cały czas jest ujemny bilans małżeństw. - Więcej się rozpada niż jest zawieranych - wyjaśniał.

Podkreślał, że zawarcie małżeństwa nie wiąże się tylko z podpisaniem papierka. - Twarde dane są jednoznaczne. To w małżeństwach rodzi się średnio więcej dzieci niż w konkubinatach. To również małżeństwa są trwalsze niż konkubinaty, czy związki partnerskie. Także międzynarodowe badania wskazują, że dzieci wychowane w małżeństwie osiągają wyższe wskaźniki np. edukacyjne niż dzieci ze związków nieformalnych - powiedział Grabowski.

Z kolei zdaniem dr Szymona Grzelaka (prezesa Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej), w centrum polityki rodzinnej powinna się znaleźć młodzież. - Młodzież to kluczowa inwestycja w przyszłość, od której zależy trwałość przyszłych małżeństw, dzietność rodzin, rozwój gospodarczy i innowacyjność kraju - mówił. Zwrócił uwagę na babcie, które, oprócz rodziców, mają znaczący wpływ na wychowanie dziecka. - Babcia jest jednym z najważniejszych fundamentów rodziny tam, gdzie rodzicie nie wyrabiają się w wychowaniem. Polityka senioralna splata się z polityką młodzieżową - oświadczył.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
WYRÓŻNIONE
psychiatra An...
7 lat temu
Niktt tak często nie cytuje Fidela Castro i Karola Marksa, jak ta baba.
LK
7 lat temu
Wolność i suwerenność a do głosu dopuszczona tylko jedna i słuszna opcja.
nnn
7 lat temu
pani rafalska zapomniała, że ministrem powinno się być dla całej społeczności a nie tylko dla wybranej grupy. Rabowanie ludzi, którzy nie założyli rodziny dla innej grupy, w znacznej części zwykłej patologii, jest hańbiońce, niezależnie od laurek wystawianych sobie. A jak kiedyś takim ministrem będzie np. gej i zacznie tworzyć prawo i kierowawać pieniądze do samotnych zboczeńców to rafalska uzn takie postępowanie za dopusczalne? Ja jako osoba samotna płacę więcej do budżetu niż rodziny i nie korzystam z rozdawnictwa socjalnego i jestem takim samym obywatelem jak inni, a nie gorszym bo nie chodzi za mną gromadka dzieci, które musieli by utrzymywać sąsiedzi. Ta pani nie rozumie, że pomoc ludziom to przede wszystkim dobre prawo, praca i godna płaca (nie tylko dla pisowców a o resztę ludzie mają sami zadbać. Bo teraz jest tak, że jeden żyły sobie wypruwa aby utrzymać 1 dziecko, a beztroski dzieciorób idzie i dostaje na swoją gromadkę nasze pieniądze. Swoim podatkiem jakoś posłowie nie chcą się dzielić - dalej mają próg wolny od podatku 30000zł.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (14)
Statystyk
7 lat temu
Z tego co wiem dwójka dzieci po podtrzymanie stanu posiadania a nie wzrost demograficzny, więc nie bardzo rozumiem wciskanie kitów przez takich ludzi i przez Panów Kaczyńskich posiadających przyrost we własnej rodzinie na minus 3
Nina
7 lat temu
"Godność osoby ludzkiej" ten paszczur uzależnia od bycia w związku małżeńskim? Jak dla mnie to ona tej godności nie ma, choć może w związku małżeńskim (czego nie wiem). Co za denna bab,a co za denna partia
Ark
7 lat temu
Ja tam wolę mieć 1 lub 2 koty i żadnych dzieci !!!! masakra żadnego małpiego cyrku na kwadracie , wali mnie to jakie tam wskazniki urodzeń czy rozwody sam wziałem i słusznie . Pani Rafalska i jej wypowiedzi to DEMAGOGIA !!!!
Ark
7 lat temu
Wolę mieć 1 lub 2 koty perskie jak użerać się z własnymi dziećmi MASAKRA ! nawet 1000 Plus nie przekonałoby mnie aby mieć małpi cyrk z dziecmi na kwadracie !!!! i co tego z tego ze coraz więcej rozwodów wali mnie to
Bida z Nędzą
7 lat temu
A kiedy w końcu ktoś zainteresuje się osobami niepełnosprawnymi??? Zasiłek pielęgnacyjny dla osób niepełnosprawnych od 2006 roku wynosi marne 153 złote miesięcznie i przez te 11 lat nie wzrósł,a ni razu nawet o 1 złotówkę !!!