Zainteresowanie chińskich inwestorów polskimi obligacjami w juanach było dwukrotnie większe od emisji - powiedział w piątek wiceminister finansów Piotr Nowak. Jak dodał, po tej emisji poziom sfinansowania potrzeb pożyczkowych na ten rok wynosi 82 proc.
Jak podało Ministerstwo Finansów, w czwartek dokonana została wycena 3-letnich obligacji Skarbu Państwa nominowanych w juanach chińskich, tzw. obligacje Panda, o wartości nominalnej 3 mld juanów i terminie zapadalności 26 sierpnia 2019 r. Rentowność obligacji wyniosła 3,4 proc. w skali roku. Transakcja została rozliczona 26 sierpnia br.
Jednocześnie zawarto zabezpieczającą transakcję swapową, w której dokonano wymiany pozyskanych środków na euro oraz zabezpieczono przyszłe przepływy związane z obsługą i wykupem obligacji. Ostateczna rentowność emisji po przeswapowaniu na euro ukształtowała się na ujemnym poziomie -0,173 proc. w skali roku.
- Inwestorzy płacą nam za to, że pożyczają nam pieniądze, więc jest to wielki sukces - podkreślił Nowak podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że emisja cieszyła dużym zainteresowaniem inwestorów, a popyt przekroczył dwukrotnie kwotę wyemitowanych obligacji. Jego zdaniem pokazuje to, że "inwestorzy chińscy są bardzo zainteresowani posiadaniem ekspozycji na ryzyko kredytowe w Polsce, więc ufają naszej gospodarce".
Wskazał także, że cały program, na który Polska uzyskała zgodę w tej emisji, wynosi 6 mld juanów, a banki organizujące emisję "wysyłały sygnały, że można robić kolejne 3 mld transzy".
Resort wstrzymuje się z tym jednak, gdyż - według Nowaka - "zawsze za pierwszą emisję płaci się premię, więc rentowność kolejnej emisji mogłaby być niższa."
- Być może do końca tego roku, albo w przyszłym roku zdecydowalibyśmy się wyemitować kolejne 3 mld juanów, ale wszystko zależy od warunków rynkowych - wyjaśnił. Jak mówił, jest to de facto trzecia emisja na rynku lokalnym, natomiast Polska jest pierwszym krajem europejskim, który został dopuszczony do tego rynku.
- To pokazuje zaufanie władz chińskich do polskiego rządu, że nasze relacje gospodarcze idą w dobrym kierunku, jest zacieśnienie i intensyfikacja tej współpracy - ocenił wiceminister finansów.
Według Nowaka głównym celem emisji było sfinansowanie bieżących potrzeb budżetowych, jednak chodzi także o zapoznanie inwestorów chińskich z polską gospodarką.
- Docelowo mamy nadzieję, że chińscy inwestorzy będą inwestowali również w obligacje denominowane w polskich złotych - poinformował.
Według MF obligacje uplasowano wśród chińskich inwestorów instytucjonalnych. W gronie nabywców znaleźli się głównie inwestorzy, z którymi przedstawiciele Ministerstwa spotkali się podczas roadshow w maju br. Emisję przeprowadzono na chińskim wewnętrznym rynku międzybankowym na podstawie programu emisyjnego zarejestrowanego przez NAFMII (National Association of Financial Market Institutional Investors). Funkcję kierownika konsorcjum emisyjnego pełniły banki Bank of China i HSBC.
Nowak poinformował także, że po tej emisji poziom sfinansowania potrzeb pożyczkowych na ten rok wynosi 82 proc.
- Jeśli rynek będzie sprzyjał - tak jak w chwili obecnej, gdy jest bardzo pozytywny odbiór emisji i naszego długu czy to w kraju, czy za granicą - będziemy finansowali przyszłoroczne potrzeby. To standardowa procedura, zwiększająca bezpieczeństwo budżetowe w pierwszym okresie przyszłego roku - mówił.