Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ENEA Operator zbudował nową linię energetyczną. Szczecinowi już nie grozi blackout

0
Podziel się:

Przebudowa linii Dolna Odra - Chlebowo została wskazana w raporcie po wielkiej awarii energetycznej w Szczecinie 8 kwietnia 2008 roku. Wówczas to z powodu osadzenia mokrego śniegu na przewodach doszło do wielogodzinnej awarii energetycznej w całym mieście oraz okolicznych gminach.

ENEA Operator zbudował nową linię energetyczną. Szczecinowi już nie grozi blackout
(Bartosz Wawryszuk)

Otwarcie 17-kilometrowej nowej dwutorowej linii wysokiego napięcia relacji Dolna Odra - Chlebowo znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Szczecina. Po dwudziestu latach od momentu zaplanowania inwestycji dziś tą linią popłynął prąd.

Jak mówił Marek Szymankiewicz, wiceprezes Spółki ENEA Operator odpowiedzialnej za budowę, zwiększona została liczba linii z jednej do trzech, a co za tym idzie sześćsetkrotnie wzrosła moc przesyłu prądu do 350 megawat.

Przebudowa linii Dolna Odra - Chlebowo została wskazana w raporcie po wielkiej awarii energetycznej w Szczecinie 8 kwietnia 2008 roku. Wówczas to z powodu osadzenia mokrego śniegu na przewodach doszło do wielogodzinnej awarii energetycznej w całym mieście oraz okolicznych gminach. Michał Jarczyński, prezes Zarządu ENEI, zapewnia, że stolicy Pomorza Zachodniego nie grozi kolejny blackout, gdyż cała aglomeracja jest o wiele skuteczniej zasilana.

Jako główne powody tak długiej realizacji inwestycji Zarząd ENEI wymienia złożoność spraw-formalno prawnych oraz problemy z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę. Tadeusz Madaj, wykonawca projektu z firmy Eltel, wskazuje na poważne kłopoty administracyjne."Przez pięć lat pracowało nad tą inwestycją dziesięciu prawników. Sama budowa to praca ośmiu monterów przez zaledwie siedem miesięcy" - wyjaśnia.

Inwestycja została zrealizowana zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Gryfino, przez którą przechodzi linia, a także z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska. Koszt wykonania projektu oraz prac budowlanych to 14 milionów złotych.

Zobacz także: Zobacz także: Blackout w Polsce? Nasza energetyka potrzebuje 100 mld zł
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)