Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Inspektorzy sprawdzają, czy zleceniodawcy nie oszukują na wynagrodzeniach

8
Podziel się:

Prawie 20 tys. kontroli przeprowadzili inspektorzy pracy w pierwszym roku obowiązywania przepisów o minimalnej stawce godzinowej. 1/3 kontroli wykazała nieprawidłowości.

W ochronie naruszanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej jest powszechne
W ochronie naruszanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej jest powszechne (Andrzej Iwańczuk/REPORTER)

Inspektorzy PIP kontrolują, czy za godzinę pracy zleceniodawcy wypłacają co najmniej minimalną stawkę godzinową, czyli 13,70 zł. Nieprawidłowości w stosowaniu przepisów stwierdzono podczas 27 proc. kontroli - informuje serwis "Dla handlu".

Najwięcej naruszeń ujawniono w edukacji (36,5 proc. kontrolowanych podmiotów). W obszarze "usług administrowania", w skład której wchodzą m.in. agencje ochrony osób i mienia, agencje zatrudnienia, firmy sprzątające, odsetek nieprzestrzegających przepisów o minimalnej stawce godzinowej wyniósł 35 proc. W transporcie i gospodarce magazynowej naruszenia przepisów stwierdzono w 34,6 proc. kontrolowanych firm.

Najczęściej naruszenia polegają na nieustaleniu liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi w sposób określony w umowie. Ten rodzaj nieprawidłowości stwierdzono w 12 proc. kontroli.

8 proc. skontrolowanych podmiotów nie dotrzymywało terminu wypłaty wynagrodzenia zleceniobiorcom.

Zobacz też: * *Pomysł na biznes: Naturalne napoje herbaciane

W 4,8 proc. skontrolowanych podmiotów stwierdzono, że naruszono przepisy poprzez ustalenie w umowach wynagrodzenia w sposób niezapewniający przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi otrzymania za każdą godzinę pracy wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej.

Inspektorzy nałożyli grzywny na 292 zleceniodawców, którzy w najbardziej rażący sposób naruszali przepisy - w sumie to 371,3 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
leon121
7 lat temu
Ale plakac pracodawcy potrafiąjak to im ciężko?! Ale jak trzeba płacić za wykonaną pracę to już nie są tacy uczciwi.
gorsiejszy so...
7 lat temu
nie płacą, a jak, nie płacą także za nadgodziny, nie oddają dni wolnych za pracę w sobotę, nie przestrzegają czasu odpoczynku, o tak jest w Polsce
Jurek
7 lat temu
Soeieci Ukraińcy mają ponad 15zł na rękę a my 10.30 .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Zi0m
7 lat temu
30% nieprawidłowości? To pewnie przez ten "rynek pracownika" :)
Kamyk
7 lat temu
Bubel ta ustawa
leon121
7 lat temu
Ale plakac pracodawcy potrafiąjak to im ciężko?! Ale jak trzeba płacić za wykonaną pracę to już nie są tacy uczciwi.
Obywatel
7 lat temu
Dobry pracownik to sól przeedsiębiorstwa .Ale czy jest doceniany ? Przyjrzeć sie należy umowom o pracę kierowców TIR ,tam dopiero wolna amerykanka ,Najcześciej kierowca zatrudniony oficjalnie na najniższa krajowa ktorą kwituje ale wynagrodzenia nie dostaje ! Podpisuje tez diety ...i nie dostaje ..Podpisuje urlop i...ma wolne !Placa tzw kilometrówkę ,trzymają kierowcę na przerzutach po kilka tygodni . Nie płaca za rozładunek itd .Ale ludzie pracują bo co maja robić ,zbuntują sie to wilczy bilet ! Niepisana zmowa pracodawców ,tego nie bierz bo sie mądrzy !
jaka praca - ...
7 lat temu
A ilu z tych pracowników produkuje tyle, aby im zapłacić tę ztawkę minimalną. Przeciętny Polak na godzinę produkuje zaledwie 10,6 USD czyli mniej niż 39 PLN (dane z 2013r.) . A gdzie podatki, amortyzacja, koszty pracy pracodawcy, koszty ogólne, koszty urlopu, itd.