Do rządowej walki z wyłudzaczami VAT dołączyli przedsiębiorcy z Torunia. Stworzyli fikcyjną akademię, z którą jednak bezskutecznie dobijają się do Ministerstwa Finansów. Resort chwali się za to swoim superbohaterem
Polska Akademia VAT to "uczelnia", po której zostaniesz ekspertem od kwestii wyłudzeń i karuzel podatkowych. "Wykłady" prowadzą w niej handlarze paliwem, elektroniką i samochodami. Na profesjonalnie stworzonej stronie można zapoznać się z programem zajęć, który ma pokazać wszystkie tajniki wyłudzeń.
Za niecodzienną akcją stoi agencja interaktywna 8k z Torunia. Jej pracownicy z dużą dozą humoru, o czym można się przekonać na stronie Akademii, zwracają uwagę na wciąż poważny problem polskiej gospodarki.
- Inspirację przyniosło życie. Od wielu naszych znajomych słyszeliśmy historie typu: "Ej, a kojarzycie tego Andrzeja, co to był kierowcą wózka na magazynie, pojechał do Warszawy i po kilku miesiącach kupił sobie nowe BMW M5? Ciekawe, skąd wziął na to pieniążki". O podobnych spektakularnych i zupełnie niespodziewanych awansach społecznych zaczęliśmy słyszeć coraz częściej podczas zwykłych wypadów ze znajomymi na miasto - tłumaczył decyzję o "powołaniu" Akademii w rozmowie money.pl Marek Bartosiński z agencji 8k.
Pomysłodawcy Akademii chcieli swoim pomysłem zainteresować m.in. Ministerstwo Finansów, aby wspólnie rozkręcić akcję. Bartosiński przekonuje, że propozycję współpracy wysłali do ministerialnej kancelarii.
Gdy o pismo zapytaliśmy w ministerstwie, usłyszeliśmy, że żadnej oferty nie otrzymali. Twórcy Akademii się jednak nie zrażają i przekonują, że skoro po pytaniu od money.pl resort o akcji już wie, to zwrócą się z propozycją raz jeszcze.
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów o ewentualnej współpracy się nie wypowiadają. Podkreślają za to, że mają już własną nietypową akcję na koncie.
- Przykładem niekonwencjonalnego sposobu walki z przestępczością podatkową jest np. konkurs MinFinTech, którego I etap odbył się 28-29 października 2017 r. podczas hackathonu w Krakowie. Oprócz wyłonienia najlepszych specjalistów IT, którzy będą wykrywać oszustwa podatkowe, w tym karuzele VAT-owskie, przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi analitycznych i informatycznych, ma on za zadanie przedstawienie szerszej publiczności codziennych wyzwań, które stają przed administracją skarbową - podkreślają pracownicy biura prasowego resortu.
Zaprezentowany przy tej okazji czarno-biały, klimatyczny, utrzymany w komiksowym stylu zwiastun pokazuje, jak nas "rabowano" i co ma się w tej sprawie zmienić. Ratunkiem dla polskiej gospodarki ma być tajemniczy superbohater. Postać ma symbolizować właśnie poszukiwanych obecnie przez resort specjalistów IT.