Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Kolejny państwowy system zawiódł. Przedsiębiorcy nie mogli składać dokumentów. "Chaos, bałagan"

32
Podziel się:

Cyfryzacja administracji jest prawdopodobnie najbardziej bolesnym procesem, z którym mierzą się kolejne rządy. Cierpimy na tym wszyscy - jednego dnia nie możemy zarejestrować samochodu, drugiego przedsiębiorcy nie są w stanie wywiązać się ze swoich ustawowych zobowiązań.

Po wyłączeniu e-KRS przedsiębiorcom pozostało tylko wysłać dokumenty tradycyjną pocztą
Po wyłączeniu e-KRS przedsiębiorcom pozostało tylko wysłać dokumenty tradycyjną pocztą (Artem Yurchenko/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Portal e-KRS miał być nową jakością w relacjach na linii przedsiębiorcy - państwo. Na swojej stronie chwali się nim resort cyfryzacji. To przykład jednej z e-usług w administracji publicznej. Rządzący pokładali w nim tak wielką wiarę, że ustawowo nakazali składać roczne sprawozdania finansowe online. W tym roku to ewentualność, ale od przyszłego "nie będzie przeproś". Niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się jednak skorzystać z teoretycznego ułatwienia i mocno tego żałują.

e-KRS, jak większość e-usług, postanowiła w kluczowym momencie przestać działać. Media o problemach z nim alarmowały od początku lipca, podczas gdy termin złożenia dokumentów upływał w połowie lipca. Portal niebezpiecznik.pl 4 lipca podał, że przy logowaniu do e-KRS może dochodzić do wycieku danych. Kilka dni później -w piątek 13 lipca e-KRS przestał działać zupełnie. Upust emocjom przedsiębiorcy dali na Twitterze. W końcu ostateczny termin składania dokumentów mijał w poniedziałek 16 lipca.

Problem jest spory, bo 99 proc. firm zobowiązanych do składania sprawozdań, wywiązywało się ze swojego obowiązku przed 2018 r. w formie papierowej.

Zobacz także: Zobacz też, co Rzecznik MŚP sądzi o spółkach:

"Jeden wielki chaos"

Ci, którzy mimo nierównej walki z niedziałającym systemem, postanowili dać mu ostatnią szansę w poniedziałkowy wieczór, bardzo się rozczarowali. "Ten system to jeden wielki chaos" - napisał do nas wściekły przedsiębiorca, który nie mógł złożyć sprawozdania swojej spółki, a termin nieubłaganie się zbliżał. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło bowiem wyłączyć portal o godz. 17:00 w poniedziałek, 16 lipca, i włączyć go o 07:00 17 lipca. O powód takiej decyzji i źródło awarii zapytaliśmy w resorcie. Do chwili publikacji tekstu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W podobnej sytuacji znalazł się przedsiębiorca, który chciał złożyć sprawozdanie. Przedstawiciele resortu albo nie odbierali telefonów, a jeśli już udało się ich złapać, nie byli w stanie udzielić informacji. Jedyne, co im zostało, to odbieranie zgłoszeń o awarii.

"Chaos, bałagan, brak instrukcji dla pracowników, brak kontaktu pracowników ministerstwa sprawiedliwości z jednostką odpowiedzialną za działania systemu" - to wrażenia człowieka prowadzącego spółkę, który chciał pójść z duchem czasu i zamiast wysyłać sterty papierów do KRS, spróbował przesłać sprawozdanie w wersji elektronicznej.

Obowiązek składania sprawozdania

Roczne sprawozdania finansowe do KRS składać muszą spółki handlowe, cywilne i osoby prawne. Do tego doliczyć trzeba liczne grono osób fizycznych i tworzonych przez nich spółek, jeśli spełniają jeden z dwóch warunków. Ich sprzedaż przekracza równowartość 2 mln euro lub mimo niższej sprzedaży prowadzą pełną księgowość.

Co do zasady terminem granicznym na złożenie sprawozdania w sądzie rejestrowym, a przez to w KRS, jest 15 lipca. Tegoroczny kalendarz (15 wypadł w niedzielę) przesunął termin o jeden dzień na 16 lipca. Zgodnie z marcową nowelą ustawy o rachunkowości dokumenty powinny być składane wyłącznie elektronicznie od przyszłego roku. W tym firmy mogły złożyć je w formie papierowej uzupełnionej o wersję elektroniczną (skan - red.) zapisaną na nośniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
WYRÓŻNIONE
tak
6 lat temu
cytuję: "Cyfryzacja administracji jest prawdopodobnie najbardziej bolesnym procesem, z którym mierzą się kolejne rządy." Jak wielu nie przeczyta ze zrozumieniem, ale komentuje po swojemu. A co tam.
xyz
6 lat temu
Tak to jest, jak serwery się stawia po taniości w Bangladeszu, a opiekę nad nimi powierza najtańszej firmie na rynku.
follu
6 lat temu
Co za ministerstwa ze nie odbieraja telefonow jak jest awaria bo widac ze aby karac sa pierwsi ale jak cos zle dziala co wymyslili to sami maja narod w D. Widac mentalnosc wladzy ktora moze powinna raczej sprzatac niz zarzadzac.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (32)
Obywatel XXX
6 lat temu
A Czego się spodziewacie ciemny ludku ?????????????????????? Demokracja to taki system który gwarantuje że "ludzie " dostaną dokładnie to na co zasługują , jak wybraliście do koryta cymbałów i złodziei plus nawiedzonych katotalibów to macie to co wam się należy! I TAK TRZYMAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISLA
6 lat temu
WCZORAJ W TYCHACH W NFZ NIE DZIAŁAŁ SYSTEM WYDAWANIA KART NFZ!!!!!!???? DZISIAJ NIE POSZŁAM BO NAWET NIE WYWIESILI KARTKI ŻE SYSTEM NIE DZIAŁA I CZEKAŁAM BEZ SENSU GODZINĘ PO TO ŻEBY SIĘ DOWIEDZIEĆ ŻE NIC NIE ZAŁATWIĘ!!!!
Paul86
6 lat temu
Po czym ci przedsiębiorcy znowu zagłosują na POPiS?
Zdzichu
6 lat temu
Tak będą działały wszystkie sądy po przejęciu przez narodowych socjalistów.
Adisssss
6 lat temu
Dobre dobre
...
Następna strona