Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Koszty uzyskania przychodu. Nowe zawody objęte preferencyjnymi przepisami

5
Podziel się:

Inżynierowie, projektanci gier komputerowych, muzealnicy, tłumacze - to niektóre zawody objęte nowymi przepisami o preferencyjnych kosztach uzyskania przychodu. Nowy katalog uprawnionych pojawił się zaledwie pół roku po poprzedniej zmianie, która dla odmiany ograniczyła listę twórców uprawionych do wyższych odliczeń.

Fotografowie w dalszym ciągu moga korzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów
Fotografowie w dalszym ciągu moga korzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów (Marek MICHALAK)

1 stycznia 2018 r. zmieniły się niektóre przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych (pełna nazwa aktu zmieniającego to o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), które ograniczyły możliwość korzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu do ściśle określonych rodzajów działalności twórczej.

Nietrafione przepisy

Nowelizacja spotkała się z krytyką tych twórców, którzy dotychczas mogli korzystać z preferencyjnych kosztów uzyskania przychodu, a następnie zostali z niej wykluczeni.

I tak, zgodnie z obowiązującymi od początku roku przepisami z 50-proc. kosztów mogły skorzystać osoby osiągające przychody z działalności:

  1. twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
  2. badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;
  3. artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;
  4. w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;
  5. publicystycznej.

Stracili m.in. projektanci, tłumacze, informatycy, graficy komputerowi.

Zobacz też: Sadowski: nie ma sensu dręczyć milionów obywateli podatkiem PIT

Szybka nowelizacja nowelizacji

Zmiana przepisów nie tylko spotkała się z krytyką wielu grup twórców, ale też powodowała trudności interpretacyjne wśród samych prawników. Sejm bardzo szybko przystąpił do przeprowadzenia kolejnej zmiany dopiero co znowelizowanej ustawy (a dowodem na to, że było to konieczne, niech będzie fragment uzasadnienia do projektu, w którym czytamy, że poprzednim pracom towarzyszył duży pośpiech, co rzutuje na jakość przepisów).

W rezultacie ustawą z 15 czerwca 2018 r. wprowadzono do niej liczne zmiany. Rozszerzono katalog działalności, z których osiągane przychody uprawniają do wyższych kosztów. Z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów mogą teraz korzystać twórcy uzyskujący przychody z tytułu:

  1. działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
  2. działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
  3. produkcji audialnej i audiowizualnej;
  4. działalności publicystycznej;
  5. działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
  6. działalności konserwatorskiej;
  7. prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
  8. działalności badawczo-rozwojowej, naukowo-dydaktycznej, naukowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Co ważne, zmiany te obowiązywać będą z datą wsteczną od początku 2018 r., by twórcy, którzy w pierwszej noweli zostali pozbawieni uprawnień, nie czuli się pokrzywdzeni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
WYRÓŻNIONE
Polak
6 lat temu
PiS wszystko psuje, a potem bohatersko naprawia doprowadzając do stanu sprzed zepsucia...
Degustator pr...
6 lat temu
Działalnością twórczą w dziedzinie inżynierii budowlanej może być wybetonowanie szamba zgodnie z indywidualnym, niepowtarzalnym projektem. Wybetonowanie szamba wg projektu typowego nie zasługuje na zryczałtowane, 50% koszty uzyskania przychodu. W obu przypadkach, po zakończeniu robót ziemnych ostatecznie będzie widać jedynie identyczne włazy rewizyjne wystające lekko ponad trawnik. Logiczne. Dobra zmiana.
obywatel
6 lat temu
Brawo!! Dobra zmiana!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (5)
Projektant Uk...
6 lat temu
Chore, artystyczny projekt szamba 50% kosztów, zaprojektowanie układu scalonego już nie, pomimo wyraźnego zapisu w ustawie o prawach autorskich. Chora pisowska rzeczywistość! Z tego kraju trzeba wyjeżdżać!
real
6 lat temu
radosna twórczość naszych legislatorów prowadzi do tego, ze nawet osoby pracujące na codzień z przepisami nie wiedza jaka wersja przepisów obowiązuje dzisiaj, a jaka będzie jutro. A już wprowadzanie zmian ze wstecznym terminem obowiązywania to czysta paranoja. Nie wiem dlaczego PIS chce wykończyć gospodarkę i przedsiębiorców, ale wśród moich klientów narasta taka awersja do prowadzenia działalności, ze zaczynają zamykać działalność. Ciekawe co będzie dalej...., a w Europie praca dla fachowców czeka.
Degustator pr...
6 lat temu
Działalnością twórczą w dziedzinie inżynierii budowlanej może być wybetonowanie szamba zgodnie z indywidualnym, niepowtarzalnym projektem. Wybetonowanie szamba wg projektu typowego nie zasługuje na zryczałtowane, 50% koszty uzyskania przychodu. W obu przypadkach, po zakończeniu robót ziemnych ostatecznie będzie widać jedynie identyczne włazy rewizyjne wystające lekko ponad trawnik. Logiczne. Dobra zmiana.
obywatel
6 lat temu
Brawo!! Dobra zmiana!!
Polak
6 lat temu
PiS wszystko psuje, a potem bohatersko naprawia doprowadzając do stanu sprzed zepsucia...