Liga Polskich Rodzin opowiada się za powołaniem dwóch – zamiast proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość czterech – komisji śledczych: poświęconą sprawdzeniu działań Narodowego Banku Polskiego i nadzoru bankowego oraz do spraw innych procesów prywatyzacyjnych.
„A zatem, z tych wszystkich propozycji warto utworzyć dwie komisje śledcze, które będą pracowały równolegle: pierwsza – do spraw nieprawidłowości w sektorze bankowym, [...] druga – do spraw prywatyzacji generalnie; możemy połączyć narodowe fundusze inwestycyjne (NFI) i Polskie Huty Stali (PHS) i w ogóle inne przedsiębiorstwa, które zostały sprywatyzowane w sposób skandaliczny” – powiedział Wierzejski w wywiadzie dla radiowej Jedynki.
Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski zapowiedział w niedzielę powołanie komisji śledczej do zbadania działalności NBP i Komisji Nadzoru Bankowego w latach 1989-2006.
PiS chce, aby w związku z powołaniem tej komisji odłożyć w czasie powołanie innych komisji śledczych, które mają zająć się prywatyzacją banków, PHS, stworzeniem NFI oraz inwigilacją służ specjalnych w mediach.
Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że propozycja powołania speckomisji do spraw nadzoru bankowego jest „polityczną zemstą” i próbą politycznego szantażu przed zaplanowanym na środę posiedzeniem KNB.
Balcerowicz wykluczył wiceministra finansów Cezarego Mecha z obrad KNB dotyczących wniosku UniCredito Italiano, dotyczącego zgody na wykonywanie praw głosu z 71,03% akcji Banku BPH, na wniosek UCI, ponieważ według włoskiego banku nie był on bezstronny. Mecha zastąpiła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.
Rząd oraz PiS, LPR i Samoobrona ostro skrytykowały decyzję szefa KNB. LPR zapowiedział złożenie wniosku o postawienie Leszka Balcerowicza przed Trybunałem Stanu.
KNB postanowiła kontynuować posiedzenie dotyczące wniosku UCI w przyszłą środę, aby tym samym dać możliwość prezesowi UCI Alessandro Profumo odpowiedzi na pytania członków KNB po zapoznaniu się ze wszystkimi materiałami.
UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. Polski rząd jest przeciwny fuzji.