Nakłady na inwestycje w firmach w pierwszym półroczu były o 10 proc. wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - wynika z najnowszych danych GUS. To dobrze wróży dalszemu rozwojowi polskiej gospodarki.
Od stycznia do czerwca łączna wartość nakładów na inwestycje w przedsiębiorstwach wyniosła 54,4 mld zł. To oznacza znaczący wzrost wydatków z 49,5 mld zł odnotowanych przez Główny Urząd Statystyczny pierwszym półroczu 2017 roku.
Po statystykach widać przyspieszenie w inwestycjach. Wystarczy wspomnieć, że po pierwszym kwartale wzrost nakładów był na poziomie 6,6 proc., a przed rokiem analogiczny raport wskazał na spadek inwestycji rok do roku o 1,1 proc.
| Dynamika nakładów inwestycyjnych |
| --- |
| |
źródło: GUS
Na wykresie widać, że najszybciej rosną nakłady inwestycyjne na budynki i budowle. Duża dynamika zauważalna jest też w przypadku maszyn i urządzeń.
"Wyższe niż przed rokiem były zarówno nakłady na budynki i budowle (wzrost o 15,2 proc.) jak i na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia (wzrost o 10,6 proc.) oraz na środki transportu (wzrost o 0,9 proc.). Udział zakupów w nakładach ogółem zmniejszył się do 65,2 proc. z 67,3 proc. przed rokiem" - czytamy w komunikacie GUS.
Wzrost nakładów (w cenach bieżących) notowano m.in. w transporcie i gospodarce magazynowej (o 58,9 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 3,6 proc.), a także w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz rekultywacji (o 33,7 proc. wobec spadku o 3,4 proc.).
Większe inwestycje były w pierwszym półroczu w górnictwie i wydobywaniu (o 31,2 proc. wobec spadku o 24,9 proc. przed rokiem) oraz w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (o 27,8 proc. wobec wzrostu o 9,7 proc.).
Oczywiście nie wszędzie jest równie dobrze. Ze spadkiem nakładów mamy do czynienia m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 12,9 proc. wobec spadku o 17,6 proc.) oraz w szeroko pojętym administrowaniu i działalności wspierającej (o 1,7 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 1,9 proc.).
"Dane o nakładach na środki trwałe w największych firmach pokazały wzrost o około 13 proc. rok do roku w drugim kwartale 2018 roku. To około dwukrotnie szybciej niż w pierwszym kwartale! (...) Dane te wskazują na ryzyko w górę dla naszej prognozy, zakładającej, że dynamika inwestycji ogółem w gospodarce w drugim kwartale 2018 roku była nieznacznie poniżej tej z pierwszego kwartału" - czytamy w komentarzu ekonomistów BZ WBK.
Dane prezentowane w raporcie GUS dotyczą 17 295 przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób. Dane nie obejmują rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa, działalności finansowej i ubezpieczeniowej, a także m.in. instytucji kultury.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl