Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska prowadzi doraźne kontrole w samorządach, które uzyskały dofinasowanie na budowę energooszczędnego oświetlenia ulic - poinformowała rzeczniczka Funduszu Magdalena Skłodowska. Na modernizację oświetlenia przeznaczono 120 mln zł.
Rzeczniczka wyjaśniła, że po sygnałach docierających do resortu środowiska o ewentualnych nieprawidłowościach przy wydawaniu pieniędzy na budowę lub wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił wszcząć 5 doraźnych kontroli.
Poinformowała, że jedna już się zakończyła, a kontrolerzy nie znaleźli nieprawidłowości. Skłodowska potwierdziła doniesienia radia Zet, że jedna z kontroli prowadzona jest w Krakowie.
W ramach programu SOWA dotyczącego modernizacji oświetlenia realizowanych jest 31 przedsięwzięć w całym kraju. Finansowanie dla tych projektów wynosi 120 mln zł. Rzeczniczka wyjaśniła, że w ramach SOWY można było uzyskać dotacje i pożyczki pozwalające zmodernizować oświetlenie uliczne, zamontować urządzenia do inteligentnego sterowania oświetleniem czy sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia.
Zastępca prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak zwraca uwagę, że w umowach o dofinansowanie są zapisy o możliwych kontrolach pod kątem stosowania Prawa zamówień publicznych. - To w gestii beneficjenta leży zorganizowanie przetargów zgodnie z wymogami Prawa zamówień publicznych - zaznaczyła.
Wiceprezes przypomniała też, że rozwiązanie umowy o dofinansowaniu może następić tylko w przypadku wykrycia rażących naruszeń jej zapisów.
Rzeczniczka poinformowała ponadto, że NFOŚiGW ponownie analizuje audyty składane wraz z wnioskami o dofinansowanie z programu SOWA. Mają się one zakończyć w połowie czerwca.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
PGE ma problem. Wszystko przez Greenpeace Odwierty są prowadzone w ramach prac przygotowawczych pod ewentualną budowę elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. | |
Węglowy problem Polski. "UE idzie jak walec" Wiceminister gospodarki zaznaczył, że energetyka węglowa "to już w jakiejś mierze przeszłość". | |
NIK obnaża problemy polskiego górnictwa Wielkopolska jest jednym z głównych regionów w Polsce, gdzie na masową skalę wydobywa się piaski i żwiry. |