W niedzielę 15 lipca sklepy będą zamknięte, podobnie będzie za tydzień. Lipiec pod względem niedziel handlowych jest wyjątkowy – zakupy są niemożliwe w aż trzy niedziele w miesiącu. Najbliższa niedziela handlowa przypadnie dopiero 29 lipca.
Zgodnie z ustawą o zakazie handlu każdego miesiąca zrobimy zakupy w dwie niedziele. Handlowe niedziele przypadają w pierwszą i ostatnią w miesiącu. Zazwyczaj zatem w dwie niedziele sklepy są otwarte, a w dwie zamknięte. Sytuacja taka jak w lipcu z trzema niedzielami wolnymi od handlu zdarza się wyjątkowo.
Zobacz: Zakaz handlu w niedzielę. Kto może stanąć za ladą
Z kolei w sierpniu kalendarz niedziel handlowych wygląda następująco: 5 i 26 sierpnia sklepy będą otwarte, a 12 i 19 sierpnia – zamknięte.
Przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedziele obowiązują od marca tego roku. Zakładają, że zakaz stopniowo będzie obejmował coraz większą liczbę niedziel. Od 2019 roku z zasady handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w miesiącu. Z kolei w 2020 będzie można zrobić zakupy tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku.
W myśl ustawy zakaz handlu w niedziele nie obejmuje wszystkich. Otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną sami właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Poza tym zakupy w niedziele będzie można zrobić również na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych czy stacjach benzynowych.
Rząd przymierza się już do doprecyzowania przepisów dotyczących niedziel handlowych, m.in. na wniosek „Solidarności”, która uważa, że obecnie zbyt łatwo jest je obejść. Jeden z postulatów związkowców dotyczy uszczelnienia przepisu wyłączającego spod zakazu placówki pocztowe. Obecny przepisy wykorzystujesieć Żabka – część jej sklepów ma status placówki pocztowej, co pozwala im działać normalnie w niedziele wolne od handlu.
Wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed zapowiedział niedawno, że projekt zmian w ustawie pojawi się po wakacjach i będzie uwzględniał stanowisko „Solidarności”. Nowelizacja – jak mówił wiceminister – ma sprawę postawić jasno: placówką pocztową jest Poczta Polska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl