Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek VAT zostaje. Szwajcaria odrzuca proekologiczną reformę podatkową

0
Podziel się:

Szwajcarzy opowiedzieli się przeciwko propozycji radykalnej proekologicznej reformy podatkowej.

Podatek VAT zostaje. Szwajcaria odrzuca proekologiczną reformę podatkową

W przeprowadzonym w niedzielę w Szwajcarii referendum ponad 92 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko propozycji radykalnej proekologicznej reformy podatkowej, zastępującej podatek VAT podatkiem od nieodnawialnych źródeł energii jak ropa, gaz i węgiel.

Podjęta przez parlamentarną Zieloną Partię Liberalną (GLP) inicjatywa "Podatek od energii zamiast podatku VAT" dała wynik słabszy niż wszystkie z wyjątkiem jednego głosowania w długiej historii szwajcarskich referendów. Przewodniczący GLP Martin Baeumle uznał swą porażkę, mówiąc o "wielkim rozczarowaniu".

Zieloni reklamowali swą propozycję jako "królewską drogę ku energetycznej zmianie", natomiast rząd i koła gospodarcze ostrzegały przed spadkiem wpływów podatkowych i dramatycznym podwyższeniem cen energii; na przykład cena benzyny mogłaby się podwoić, osiągając poziom około trzech franków za litr.

Również w niedzielę Szwajcarzy odrzucili większością 75,4 proc. głosów propozycję współrządzącej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (CVP), by państwowe zasiłki na dzieci i ich naukę można było odliczać od podstawy opodatkowania.

Także tutaj rząd i przedsiębiorcy byli przeciw argumentując, że powstałego w ten sposób niedoboru wpływów fiskalnych nie dałoby się zrekompensować.

Wskazywano ponadto, iż beneficjentami byliby przede wszystkim ludzie zamożni, gdyż dysponując większymi dochodami skorzystaliby na ulgach bardziej niż osoby o niskich zarobkach.

Czytaj więcej w Money.pl
Branża IT na celowniku skarbówki Produkcja i handel elektroniką, a także e-commerce i usługi informatyczne to według organów skarbowych ,,obszary ryzyka", w których często są stwierdzane uszczuplenia podatków.
Od nowego roku zmiany w podatku VAT m.in. dla usług telekomunikacyjnych Najwyższa stawka obowiązuje na Węgrzech a najniższa w Luksemburgu.
Rząd szykuje bat na handlujących komórkami Projekt zmian przewiduje rozszerzenie listy towarów objętych odwróconym VAT-em m.in. o telefony komórkowe.
podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)