Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Hubert Orzechowski
Hubert Orzechowski
|

Polacy wierzą, że ceny mieszkań nigdy nie spadną. Alarmujące dane [INFOGRAFIKA]

52
Podziel się:

Trzy miesiące - nawet tak mało czasu wystarczy deweloperom, aby wyprzedać swoją ofertę. Boom na rynku nieruchomości trwa, ale nie jest już tak duży - pokazuje raport ING.

Polacy wierzą, że ceny mieszkań nigdy nie spadną. Alarmujące dane [INFOGRAFIKA]
(East News/ARKADIUSZ ZIOLEK)

Trzy miesiące – nawet tak mało czasu wystarczy deweloperom, aby wyprzedać swoją ofertę. Boom na rynku nieruchomości trwa, ale nie jest już tak duży – pokazuje raport ING.

Chodzi tylko i wyłącznie o liczbę sprzedawanych mieszkań, która to jest mniejsza niż w zeszłym roku. Zdaniem ekspertów z INGmoże to zwiastować koniec boomu. Ceny lokali osiągnęły bowiem już taki pułap, że kupujący wstrzymują się z decyzją.

Niemniej budownictwo mieszkaniowe na razie bije kolejne rekordy. Obecnie w Polsce oddawanych jest ponad 180 tys. nowych mieszkań rocznie. Ich ceny w pierwszym półroczu tego roku wzrastały średnio o 6 proc. rok do roku.

Zobacz także: Lex deweloper: "Zdyskredytowanie planów miejscowych"

Alarmująco w tym kontekście wyglądają wyniki badań przeprowadzonych dla ING. Ponad połowa Polaków zgadza się z twierdzeniem, że ceny domów nigdy nie spadają. A przecież to przekonanie doprowadziło do powstania bańki spekulacyjnej w USA, która przyczyniła się do wybuchu w 2008 r. światowego kryzysu finansowego.

Niemniej boom mieszkaniowy w Polsce to także efekt naszego mieszkaniowego zapóźnienia. Brak odpowiedniej liczby lokali to nasza tak stara bolączka, że spokojnie mogłaby się stać symbolem 100-lecia niepodległości. Już bowiem II RP nie mogła sobie poradzić z przeludnionymi lokalami i brakiem środków na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego.

W efekcie przeciętny Polak opuszcza dom rodzinny w wieku dopiero 24 lat. To o dwa lata więcej, niż wynosi europejska średnia – i aż o cztery więcej w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi.

ING

Jeszcze później niż na opuszczenie domu rodzinnego decydujemy się na zakup własnego lokum. Te nabywamy przeciętnie w wieku 32 lat. To wcześniej, niż np. w Niemczech. Tam ta granica to 33 lata, ale z drugiej strony to jeden z najbardziej mobilnych narodów Europy, w dodatku z państwem bardzo ingerującym w rynek wynajmu tak, aby stać było na niego jak największą liczbę osób. Na drugim biegunie jest Wielka Brytania, gdzie własne mieszkanie ma już 27-o latek.

Ale że rynek nieruchomości jest w Polsce obiecujący dla deweloperów wskazuje także inna statystyka. Aż 51 proc. Polaków, którzy mieszkania nie mają, spodziewa się je kupić w przyszłości. Tylko jedna czwarta ankietowanych nie wierzy, że w przyszłości dorobi się własnego mieszkania. Co ciekawe, za naszą zachodnią granicą takich osób jest ponad dwa razy więcej.

Raport na temat sytuacji mieszkaniowej powstał po badaniach, które ING przeprowadziło w 15 krajach Europy. Wzięło w nich udział niemal 15 tys. osób. W Polsce ankiety wypełniła grupa 1000 reprezentatywnych osób. Za realizację badania była odpowiedzialna pracownia IPSOS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
WYRÓŻNIONE
nick
6 lat temu
Jak powstawało OFE to "specjaliści" mówili że emeryci będą się opalać pod palmami na emeryturze . Ci sami specjaliści mówią że brakuje miliona albo dwóch - mieszkań. tylko nikt nie bierze pod uwagę demografii . 2 miliony Ukraińców tez nie będzie mieszkała w Polsce całe życie . W Polsce są niskie zarobki a emerytura będzie jeszcze 3 razy niższa od zarobków.
Atei
6 lat temu
Ceny mieszkań to jakieś jedno wielkie nieporozumienie!!!!!!!!!!
ciułacz
6 lat temu
spadną.to zawsze niespodziewany i zaskakujący skutek nadprodukcji.i zacznie sie kryzys, przecież kretacz żoliborski dązy do tego ze wszystkich sił.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (52)
Alex
6 lat temu
Niech wróci wielka płyta.Produkujemy ją pod Wrocławiem dla Szwecji.
ja
6 lat temu
da się kupić mieszkanie. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Zobaczcie sobie ksiązke „Emery tura nie jset Ci potrzbena” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Kama
6 lat temu
Bo nigdy nie spadną. Nawet za Gierka, kiedy w Polsce budowało się miliony mieszkań ceny nie spadły. Wtedy tylko łatwiej było wziąć kredyt na mieszkanie i go spłacić. poza tym wtedy rodzinie nie wolno było mieć dwóch mieszkań. Teraz jak masz pieniądze to mozesz kupić i 10 mieszań na wynajem.
Mellechowicz
6 lat temu
Jedno jest pewne w Polsce powinny wzrosnac podatki od nieruchomosci ,ktorych prawje nie ma.Dzieki tym podatkom beda lepsze drogi szkoly itp , jednym slowem miasto czy wioska staje sie bogatsza.
m-m
6 lat temu
słoiki kupują mieszkania na podstawie tylko planów i tak jest a potem płacz że biznesmen spajtował
...
Następna strona