W swoim raporcie "The Commitment to Reducing Inequality Index 2018" Oxfam zbadał zaangażowanie państw w redukcję nierówności. Żeby to ocenić, wziął pod uwagę trzy aspekty: wydatki na cele społeczne, czy w kraju są progresywne podatki, a także wysokość płacy minimalnej i prawa pracownicze.
Na podstawie ocen w poszczególnych kategoriach Oxfam stworzył zbiorczą ocenę zaangażowania w niwelowanie nierówności. W rankingu ogólnym najlepsza okazała się Dania, a za nią uplasowały się Niemcy, Finlandia, Austria i Norwegia. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Belgia, Szwecja, Francja, Islandia i Luksemburg. Polska jest dwudziesta.
Nasz kraj okazał się natomiast najlepszy w jednym z trzech badanych przez Oxfam aspektów - w wydatkach socjalnych. Okazuje się, że pod tym względem wygrywamy ze wszystkimi, nawet z drugą na tej liście Finlandią czy trzecią Francją.
Trudno nie dopatrzyć się w tym sukcesie roli programu 500+. Jak wynika z danych GUS, coraz mniej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. W zeszłym roku było 4,3 proc., a rok wcześniej - 4,9 proc.
Z kolei z raportu "Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy" przygotowanego pod koniec 2016 roku przez polski oddział Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że program 500+ aż o 94 proc. zmniejszył skrajne ubóstwo wśród dzieci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl