Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Morawiecki komentuje prognozy Brukseli. "Polskie finanse publiczne w bardzo dobrej kondycji"

19
Podziel się:

Resort finansów poinformował, że zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, tempo wzrostu gospodarczego w Polsce przyspieszy w br. do 3,5 proc. z 2,7 proc. zanotowanych rok wcześniej.

Morawiecki komentuje prognozy Brukseli. "Polskie finanse publiczne w bardzo dobrej kondycji"
(PAP/Stanisław Rozpędzik)

Komisja Europejska koryguje w górę swoje prognozy w zakresie wzrostu gospodarczego w Polsce oraz potwierdza, że polskie finanse publiczne są w bardzo dobrej kondycji i pod kontrolą - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

- Najnowsza prognoza Komisji Europejskiej potwierdza wysoki potencjał rozwoju polskiej gospodarki i fakt, że finanse publiczne w Polsce są w bardzo dobrej kondycji. Prognoza deficytu na rok 2017 jest spójna z prognozą przedstawioną w Programie konwergencji- powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

- Komisja Europejska zaznaczyła, że deficyt może ukształtować się na niższym poziomie w efekcie wdrażania działań ukierunkowanych na poprawę ściągalności podatków. Wysoki priorytet MF dla tych działań sprawia, że również deficyt w 2018 powinien być niższy niż prognozowany przez Komisję Europejską - dodaje Morawiecki.

Resort finansów poinformował, że zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, tempo wzrostu gospodarczego w Polsce przyspieszy w br. do 3,5 proc. z 2,7 proc. zanotowanych rok wcześniej.

"Przewidywana poprawa dynamiki PKB to w głównej mierze efekt zakładanej odbudowy nakładów inwestycyjnych oraz utrzymania wysokiego tempa wzrostu konsumpcji prywatnej. W przyszłym roku, zdaniem Komisji Europejskiej, tempo wzrostu PKB będzie już niższe i wyniesie 3,2 proc. (głównie za sprawą oczekiwanego spadku tempa wzrostu konsumpcji prywatnej)" - napisano w komunikacie resortu.

Według ministerstwa w całym horyzoncie prognozy Polska będzie miała najwyższe tempo wzrostu wśród dziesięciu największych gospodarek UE. Jednocześnie obecne prognozy Komisji Europejskiej na lata 2017-18 są lepsze - zwłaszcza na ten rok - od projekcji KE z edycji zimowej.

"Prognozy Komisji Europejskiej dotyczące tempa wzrostu potencjalnego PKB są również wyższe niż w poprzedniej projekcji, co oznacza, że KE pozytywnie ocenia fundamenty polskiej gospodarki. Jednym z czynników, który przyczynia się do wysokiego tempa wzrostu potencjału jest szybki wzrost produktywności pracy" - informuje resort.

W komunikacie napisano, że prognozy wzrostu PKB na lata 2017-18 są zbliżone do prognoz MFW i NBP, oraz - w przypadku 2018 r. - niższe od prognoz ekonomistów ankietowanych przez Reuters oraz prognoz MF zawartych w Programie konwergencji.

Ministerstwo Finansów przypomina, że według ostatnich projekcji MFW (raport World Economic Outlook, kwiecień 2017), tempo wzrostu PKB w Polsce przyspieszy w analizowanym horyzoncie do odpowiednio 3,4 proc. i 3,2 proc., a według prognoz NBP (Raport o inflacji, marzec 2017) - do 3,7 proc. i 3,3 proc. Z kolei z prognoz publikowanych przez Reuters (mediana, kwiecień 2017 r.) wynika, że wzrost PKB w latach 2017-18 wyniesie odpowiednio 3,5-3,6 proc. Także ekonomiści JP Morgan podwyższyli prognozę dynamiki polskiego PKB w 2017 r. do 3,4 proc.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że kluczowe z perspektywy prognozy fiskalnej parametry makroekonomiczne zawarte w projekcji Komisji Europejskiej nie odbiegają istotnie od prognoz MF, a prognoza Komisji dotycząca najważniejszych wskaźników determinujących wpływy podatkowe, m.in. konsumpcji prywatnej, funduszu wynagrodzeń oraz inflacji, jest (zwłaszcza w 2017 r.) zbliżona do prognoz przyjętych w Programie konwergencji.

Resort informuje, że Komisja Europejska oczekuje, iż deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych osiągnie w br. 2,9 proc. PKB i pozostanie na tym samym poziomie w 2018 r. wobec 2,4 proc. PKB w roku ubiegłym. "W przypadku prognozy fiskalnej na 2018 r. Komisja Europejska nie uwzględniła jednak, zgodnie ze swoimi zasadami, skutków działania reguły wydatkowej ani podejmowanych przez MF działań uszczelniających system podatkowy" - dodano w komunikacie.

W komunikacie poinformowano, że w świetle prognoz Komisji Europejskiej, dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB w dalszym ciągu będzie poniżej unijnej wartości referencyjnej, osiągając w latach 2017-18 odpowiednio 54,6 proc. oraz 55,4 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
WYRÓŻNIONE
M.T
8 lat temu
Musimy dac uznanie poprzedniej ekipie ( D. Tusk, V. Rothfeld - vel Rostowski )za potezne wzrosty w dziedzinie prekretow i korupcji. Krecenie lodow to byla ich specjalnosc, obok kreatywnej ksiegowosci i okradaniu spoleczenstwa!
Michal
8 lat temu
Ojoj... przecież miała być totalna katastrofa... Gdzie są teraz beczące autorytety finansowe naszej kwiczacej opozycji?
taka prawda
8 lat temu
w brukseli pracują narkomani, pijacy, gejusze, złodzieje, i najemni Politycy, natomiast u nas wstrętni heteroseksualiści i do tego prawdopodobnie w znaczniej mierze uczciwi.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (19)
Kolo
8 lat temu
Jednym z czynników który przyczynia się do wysokiego tępa wzrostu potencjału jest szybki wzrost produktywności . Ani słowa niema o taniej sile roboczej i wyzysku człowieka przez człowieka oraz o inwazji taniej siły roboczej z Rosji Ukrainy i Białorusi którzy zaniżają zarobki .
janka
8 lat temu
Unia zawsze się myli w sprawie Polski , bo to jest wymyślone aby nas niszczyć.
p62
8 lat temu
To co mówią politycy trzeba na to brać poprawkę. Ja nie ufam polityką, ale śledzę to co mówią i odpowiednim czasie zareaguje.
Tosiek
8 lat temu
oj to sie opozycja zmartwi bo ich musi byc na wierzchu
ARKA FRN 12
8 lat temu
Kumie, chwalą nas. Wy mnie a ja was. Dla mnie klasyczny oszust.