Zapowiedź przeprowadzenia w Grecji referendum w sprawie planu ratowania tego kraju zdumiała, ale też zirytowała wielu niemieckich polityków. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą telefonicznie uzgodnić swoje stanowisko.
- _ Zirytowała mnie ta wiadomość _ - przyznał w wywiadzie z radiem Deutschlandfunk szef frakcji liberalnej partii FDP Rainer Bruederle. Jego zdaniem, inicjatywa premiera Grecji Jeorjosa Papandreu jest _ bardzo zadziwiająca _. Bruederle podkreślił, że kraje strefy euro podjęły wielki wysiłek, by uratować Grecję przed konsekwencjami dekad złego gospodarowania i niewłaściwych decyzji, które spowodowały kryzys.
_ - Jeśli Grecja teraz powie, że chce nadal otrzymywać naszą pomoc, ale nie zrobi nic w zamian, to nie będzie podstaw do udzielenia jej dalszego wsparcia _ - ocenił polityk współrządzącej Niemcami partii.
Jego zdaniem, w przypadku odrzucenia przez Greków planu ratunkowego, kraj zbankrutuje. _ - Wówczas pozostałe państwa będą musiały się chronić. Grecja musi zdecydować, jak wyjść z tej nędznej sytuacji, czy nadal pozostać przy euro, czy też wystąpić z eurolandu _ - dodał.
Czytaj w Money.pl
Liberał Frank Schaeffler uważa z kolei, że Grecja opuści strefę euro, a planowane referendum świadczy o tym, iż polityka programów ratunkowych dla zadłużonych krajów nie funkcjonuje. _ - Pozostając przy euro Grecja nie może być konkurencyjnym krajem i powinna wystąpić z eurolandu, przeprowadzając głęboką restrukturyzację zadłużenia, któremu towarzyszyć musi program pomocowy _ - powiedział Schaeffler dziennikowi _ Der Tagesspiegel _.
Zrozumienie dla decyzji Papandreu wyrazili natomiast niemieccy socjaldemokraci. _ - Premier Grecji zdecydował się na ryzykowną, ale odważną drogę _ - powiedział szef frakcji opozycyjnej SPD Frank-Walter Steinmeier.
_ - Papandreu najwyraźniej uznał, że musi mieć szerokie poparcie społeczeństwa na tej trudnej drodze. W nadchodzących miesiącach będzie musiał wyjaśnić obywatelom, że w aktualnej trudnej sytuacji dla Greków Europa pozostaje nadzieją i przyszłością _ - ocenił Steinmeier.
_ - Mam nadzieję, że mieszkańcy Grecji wiedzą, iż głosując w referendum ponoszą odpowiedzialność nie tylko za swój własny kraj, ale też za całą Europę _ - dodał polityk SPD.
Zapowiedź referendum w Grecji wywołała dziś poważne turbulencje na rynkach finansowych. Indeks giełdy we Frankfurcie nad Menem spadł do południa o 5,27 proc. do 5817 punktów.
Więcej na temat Grecji i kryzysu w strefie euro - czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t180334.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/euforia;na;rynkach;potrwa;chwile;a;w;listopadzie;,13,0,953357.html) | Euforia na rynkach potrwa chwilę. A w listopadzie... Unijny szczyt nie odmieni na dobre sytuacji na rynkach. Zobacz prognozy analityków dla giełdy i złotego. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t180005.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/kryzys-w-strefie-euro/) | Szantaż wobec banków poskutkował. W Brukseli zdecydowali Zobacz, ile będzie kosztowało ratowanie Europy. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t161148.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;w;dol;a;i;tak;sa;lepsi;od;polski,32,0,936224.html) | Są na skraju bankructwa, ale lepsi od Polski Money.pl zestawił oceny agencji ratingowych największych europejskich gospodarek. Ekonomiści wieszczą recesję. |