Plany reaktywacji kopalni węgla koksowego Dębieńsko w Śląskiem i budowy kopalni węgla energetycznego Przeciszów w Małopolsce zostały wpisane do Programu dla Śląska, który w zeszłym tygodniu ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Oba projekty mają pochłonąć 6,8 mld zł.
Jak informuje "Rzeczpospolita", rząd bardzo liczy na uruchomienie obu kopalń. Plany budowy nowych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego to część Programu dla Śląska.
Budowa kopalni Przeciszów miała być realizowana przez spółkę Kopex, ale projekt został wstrzymany po tym, gdy spółka popadła w kłopoty finansowe. Obecnie jej właścicielem jest spółka TDJ, do której należy konkurencyjny Famur.
Wideo: * *Polacy otwierają kopalnię złota w Afryce. Zaczęło się od wyprawy z maczetą
Projektem ma być zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju. Jak pisze gazeta, o tym, że Kopex poszukuje kupca dla projektu budowy kopalni węgla energetycznego Przeciszów, wiadomo było od dawna.
Program reaktywacji kopalni Dębieńsko realizuje obecnie australijska firma Prairie Mining.
Program dla Śląska jest jednym z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą przyjął rząd Beaty Szydło w lutym. Śląsk został uznany za jeden z kluczowych obszarów interwencji z poziomu krajowego, "zmagający się z trudnościami adaptacyjnymi i restrukturyzacyjnymi".
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, wśród kluczowych inwestycji w ramach Programu dla Śląska jest odtworzenie dwóch kopalni oraz projekt "inteligentnej kopalni", a także "szereg projektów zgłoszonych przez stronę społeczną".
Rząd założył, że realizacja Programu dla Śląska pochłonie ok. 40 mld zł, uwzględniając m.in. koszty przygotowywanych i przewidzianych do uruchomienia przed 2020 r. inwestycji infrastrukturalnych.