Wiktorow powiedziała IAR, że jej instytucja dostrzega zarówno szanse jak i zagrożenia stosowania nowych technologii. Jej urząd zwrócił się w styczniu do Ministerstwa Finansów, które wydaje przepisy w tej dziedzinie. Rzecznik Finansowy chce, żeby resort rozważył konieczność uregulowania rynku kantorów internetowych czy giełd kryptowalut, które stają się coraz bardziej popularne. Aleksandra Wiktorow przypomina, że te podmioty nie są obecnie w żaden sposób uregulowane.
Według rzecznika, regulacji wymaga także sektor pożyczek społecznościowych. Zdaniem Aleksandry Wiktorow trzeba przejrzeć przepisy, które regulują podobną działalność w innych krajach. Te najlepsze powinny być zastosowane w Polsce.
Aleksandra Wiktorow zastrzega, że regulacje nie powinny być nadmierne. Nie powinny też przeszkadzać w rozwoju branży firm technologii finansowych. Pod koniec drugiego kwartału tego roku Rzecznik Finansowy opublikuje raport. Będzie on poświęcony między innymi nowoczesnym technologiom w finansach czy tak zwanym platformom inwestycyjny forex.
Czytaj także reportaż money.pl: Łowcy frajerów. W tej branży nikt nie podaje swojego prawdziwego nazwiska
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego od stycznia koordynuje pracę zespołu roboczego do spraw tak zwanych fintechów. W jego skład wchodzą miedzy innymi przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Banku Polskiego czy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
IAR, Karol Tokarczyk