Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Braki kadrowe i złe finansowanie. Były minister zdrowia stawia diagnozę polskiej służbie zdrowia

54
Podziel się:

O największe bolączki polskiej służby zdrowia zapytaliśmy byłego ministra zdrowia Marka Balickiego. Jak stwierdził w programie "Money. To się liczy", cierpi ona na dwa poważne schorzenia: brak pieniędzy oraz braki kadrowe.

Braki kadrowe i złe finansowanie. Były minister zdrowia stawia diagnozę polskiej służbie zdrowia
(money.pl)

O największe bolączki polskiej służby zdrowia zapytaliśmy byłego ministra zdrowia Marka Balickiego. Jak stwierdził w programie "Money. To się liczy", cierpi ona na dwa poważne schorzenia: brak pieniędzy oraz braki kadrowe.

- Polska przeznacza dużo mniej na ochronę zdrowia z środków publicznych niż kraje Zachodu - stwierdza w programie "Money. To się liczy" były szef resortu zdrowia Marek Balicki. Mimo że finansowanie ma zostać zwiększone do 6 proc. PKB, to wciąż za mało.

Zdaniem Marka Balickiego polska służba zdrowia cierpi właśnie z powodu pieniędzy oraz braków kadrowych. - W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek - zaznaczył były minister.

Pytany o to, czy system przywiązujący lekarzy do jednego szpitala w zamian za wyższą pensję spotęgował problem, stwierdził, że "od systemu podwyżkowego i lojalek nie przybędzie nam lekarzy".

Tym czasem braki kadrowe zasila fala emigracji zarobkowej medyków,o której pisaliśmy w money.pl. Ilu wyjeżdża? Pewien obraz tej skali pokazuje liczba pobranych w NIL zaświadczeń o postawie etycznej umożliwiających pracę w UE.

Z danych przekazanych money.pl przez Naczelną Izbę Lekarską wynika, że obecnie w Polsce zawód wykonuje 134 837 lekarzy, 36 480 lekarzy dentystów oraz 444 medyków z podwójnym prawem wykonywania zawodu (lekarz i lekarz dentysta).

To oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku w skali całego, prawie 38-milionowego, kraju przybyło nam tylko 439 lekarzy i zaledwie 4 medyków z podwójnym prawem wykonywania zawodu.

Z najnowszych danych wynika, że Naczelna Izba Lekarska w całym ostatnim roku wystawiła lekarzom 747 zaświadczeń o postawie etycznej. To więcej o ponad 8 proc. niż rok wcześniej, kiedy chęć wyjazdu deklarowało 694 lekarzy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wystawiane przez NIL dokumenty umożliwiają lekarzowi i lekarzowi dentyście podjęcie pracy w innych krajach Unii Europejskiej, ale nie obejmują wyjazdów poza Wspólnotę. Skala więc może być znacznie większa.

Na program "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.15 na money.pl i wp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

wiadomości
wideo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
WYRÓŻNIONE
PJN
6 lat temu
Stawianie na jeden, dwa główne problemy to ukłon dla leni, którzy przy trzecim problemie tracą cierpliwość i przełączają program. Groteska. Polska służba zdrowia składa się z samych problemów - gdyby były dwa, to dawno byśmy sobie z nimi poradzili. A tu NIC nie działa jak powinno. A najtrudniej będzie odwrócić zniechęcenie, wypalenie i poczucie beznadziei wśród pracowników - od sprzątaczek po dyrektorów. Obecnie jedyne co działa w służbie zdrowia to wypełnianie coraz głupszych formularzy. Reszta leży.
eda
6 lat temu
Zlikwidować szpitale rządowe i natychmiast wezma sie za prawdziwą reformę słuzby zdrowia.jak jeden z drugim, poczeka na wizyte u specjalisty rok albo i więcej, to i pieniądze się znajda i dla lekarzy na podwyzki też. Kiedys Urban powiedział "Rząd się wyzywi".Teraz pisowcy mówia "Rząd ma sie gdzie leczyć" .
Edi
6 lat temu
Znowu o lekarzach A ile przybyło pielęgniarek ? Czy są takie dane ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (54)
wal po-wca
6 lat temu
Za Baluckiego ograniczano nabór do szkół medycznych, zlikwidowano większość liceów pielęgniarskich...i teraz jest efekt . ......
Dziękuję za u...
6 lat temu
1. Po co zmniejszono kiedyś limity przyjęć na Akademie Medyczne? Dzisiaj małe wydzialiki lekarskie w pipidówkach nie uzupełnią szybko tego braku. 2. Dlaczego studia medyczne trwają 6 lat? Po co? Zlikwidować niepotrzebne "zapychacze" programowe i mogą trwać krócej, np. początkowo 5,5 roku, a potem 5 lat.. 3. Po co ten egzamin po studiach - nauka "pod testy" nie ma nic wspólnego ani z posiadaną wiedzą, ani z prawdziwą medycyną. 3. Kto decydował o wprowadzeniu 1 stopniowej długiej specjalizacji, konieczności bezsensownych, nic nie dających kursów i staży - to strata czasu i pieniędzy - wiedza z nich dawno nie jest aktualna. 4. Pytania na egzaminie specjalizacyjnym - z kosmosu. "Naukowe" - a za mało mają wspólnego z prawdziwą praktyką lekarską i potrzebami chorych w całym kraju (nie tylko z perspektywy stolicy).
ZK590
6 lat temu
Trzeba by zrobić kontrolę za ile godzin NFZ płaci biednym lekarzom a ile rzeczywiście oni przyjmują pacjentów. Godzinę później zacząć przyjęcia i godzinę wcześniej skończyć to nagminny proceder.
ali
6 lat temu
Panie kochany teraz się pan obudził ?! Przecież rządził pan w ochronie zdrowia i nie wiedział pan czym ? Chodzi tylko o stołki , nieprawdaż ? pPo co innego pchacie się do rządzenia ? Dajcie sobie wszyscy spokój !
Matka
6 lat temu
PANIE BALICKI NIECH MI NFZ WYDRUKUJE KARTĘ TAKA JAK DOWÓD OSOBISTY A LEKARZOM KARZE ZAINSTALOWAĆ CZYTNIKI DO TYCH KART W GABINETACH.A RECZE ZE KAŻDY LEKARZ CZY SPECJALISTA W PRYWATNEJ PRZYCHODNI BEDZIE NA MNIE CZEKAŁ PÓŁ NOCY ABY MOJA KARTĘ PRZECIĄGNĄĆ PRZEZ TEN CZYTNIK BO ZA TYM BĘDĄ SZŁY MOJE PIENIĄDZE I NIE BĘDZIE OSZUSTW. I TO LEKARZE BĘDĄ ZABIEGAĆ W NOCY O PÓŁNOCY O PACJENTOW.A TERAZ Z MOICH SKŁADEK LECZY SIĘ 4 INNYCH CHORYCH KTÓRZY NIE PŁACA SKLADEK -BEZROBOTNY,BEZDOMNY,ZAKONNICA,KSIĄDZ, POLICJANT,WOJSKOWY CZY WIĘZIEN.TO JAK MAM SIĘ LECZYĆ I ZA CO???
...
Następna strona