Kilka tysięcy oświadczeń majątkowych posłów i senatorów za lata 1997–2011 zostało zniszczonych. Jak pisze „Rzeczpospolita” to przez niejasne i niejednoznaczne przepisy.
Według gazety, papierowe oryginałydokumentów z archiwum Sejmu trafiły do zniszczenia. Kancelarie Sejmu i Senatu usunęły archiwalne oświadczenia majątkowe parlamentarzystów z Systemu Informacyjnego Sejmu na stronie internetowej z kilkunastu lat.
Jak twierdzi Centrum Informacyjne Sejmu: „Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora (art. 35) oświadczenia o stanie majątkowym przechowywane są przez sześć lat".
Nie można więc już zobaczyć co miał Donald Tusk, kiedy zostawał premierem ani jak bogaty był poseł Janusz Palikot, zanim założył Twój Ruch.
Zdaniem części prawników wypowiadających się w Rzeczpospolitej to, że ustawa mówi o sześcioletnim przechowywaniu oświadczeń wcale nie oznacza, że przestały być informacją publiczną.
ZOBACZ: * *Oświadczenia majątkowe posłów. Oto zarobki politycznych liderów
Ustawa o dostępie do informacji publicznej z 2001 r. nie zakreśla ram czasowych, do kiedy informacje publiczne mają być w BIP.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl