Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Użytkowanie wieczyste. Projekt zmian na ostatniej prostej

94
Podziel się:

Od początku 2019 r. zniknie użytkowanie wieczyste gruntu. Każdy będzie miał prawo własności. Wcześniejszą opłatę roczną zastąpi opłata przekształceniowa, która będzie rozłożona na 20 rat. Dla płacących z góry rząd przewidział spore ulgi.

Na zmianach w prawie skorzysta 1,5 mln Polaków
Na zmianach w prawie skorzysta 1,5 mln Polaków

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", projekt Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju jest już na ostatniej prostej. Być może jeszcze przed wakacjami, a najdalej we wrześniu, projekt ustawy trafi do Sejmu. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Skorzysta z niego 1,5 mln Polaków. Jak pisaliśmy w money.pl, zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy, udziały w gruntach pod blokami oraz prawo użytkowania wieczystego do działek, na których stoją domy jednorodzinne, mają zostać z mocy prawa przekształcenie we własność. I te będą miały pierwszeństwo.

Zobacz także: Dopłaty do mieszkań mają pobudzić rynek lokali na wynajem. Ma to ułatwić ludziom start w życiu zawodowym:

Przekształcenie będzie odpłatne. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych przez 20 lat będą wnosić opłatę przekształceniową. Aż 33 lata będą takie opłaty wnosić właściciele lokali użytkowych w blokach, także garaży podziemnych.

Jak dowiedział się dziennik, ministerstwo szykuje spore ulgi dla przekształcanych gruntów. Gdy właściciel budynku na gruncie skarbu państwa zdecyduje się zapłacić całą opłatę, dostanie od państwa 60 proc. bonifikaty. W kolejnych latach upusty będą mały co 10 proc.

W przypadku działek komercyjnych przekształcenie nastąpi później. Być może dopiero w 2020 r. lu 2021 r. Powód? Ministerstwo musi mieć zgodę na to od Komisji Europejskiej, bo takie działanie może zostać uznane za niedozwoloną pomoc społeczną.

O ile reforma będzie korzystna dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach, dla samorządów oznacza koniec wpływów z opłat za użytkowanie wieczyste. Samorządowcy wskazują też, że przekazywanie przez gminy gruntów w użytkowanie wieczyste to tani sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców.

Pojawia się także problem konstytucyjności odbierania gminom własności gruntów. W toku prac nad projektem ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nawet, że niektóre zapisy "naruszają konstytucyjną zasadę stabilności stosunków prawnych, zasadę zaufania do państwa i zasadę sprawiedliwości społecznej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(94)
WYRÓŻNIONE
vis35
6 lat temu
użytkowanie wieczyste zawsze określał czas 99 lat,jeżeli ktoś z tych 99 lat skonsumował np.60 lat i cały czas płacił za to użytkowanie to niby dlaczego ma teraz przy wykupie płacić od wartości komercyjnej działki ??? a co z kasą którą już zapłacił ??
Polak
6 lat temu
A jak wyglada sprawa sprzedazy gruntow dla kosciola, nie dosc ze nie placa podatkow to wszystko maja za darmo, gdzie tu sprawiedliwosc spoleczna?
wer
6 lat temu
która będzie rozłożona na 20 rat.............. płacone przez 33 lata Izabela Trzaska
NAJNOWSZE KOMENTARZE (94)
mamuska
6 lat temu
Ci co ukradli to mają zainwestowane w domy i konta pozakładane w Pl i zagranicą. Tak jak z (PO) co go przymknęli mieszkanie w Chorwacji .
POLAK
6 lat temu
OBAWIAM SIĘ ŻE W POLSCE DOJDZIE DO REWOLUCJI
oiuooi
6 lat temu
czyli będzie podatek katastralny !!! skończy sie tanie państwo - wszyscy przez PIS pójdziemy z torbami !!!!!!!!!!!!
Kk
6 lat temu
Moze w koncu SGGW straci co ukradlo!
KUBA
6 lat temu
[QUOTE] USA ustawa 447 to dla Polski obciążeniue ok 1 bln PLN.APANSTWO PRZEZ TE 33LATABEDZIE ZYDOM WYPLACAC EKWIWALENT [/QUOTE]
...
Następna strona