Od 30 czerwca zostaną wprowadzone opłaty w systemie viaTOLL na kolejnych 251 km dróg w dziewięciu województwach - poinformowała rzeczniczka viaTOLL Dorota Prochowicz. Opłaty będą wprowadzone na odcinkach autostrady A4 oraz dróg S3, S5, S8, S11, S12, S61 i S69.
Rzeczniczka viaTOLL poinformowała o tym na konferencji prasowej w Białymstoku. Od tego miasta firma rozpoczęła cykl konferencji, podczas których w poszczególnych regionach Polski będzie przedstawiać informacje o rozszerzeniu sieci dróg objętych opłatami.
Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autokarów niezależnie od masy. Prochowicz wyjaśniła, że opłaty dotyczą także np. camperów czy samochodów z dużymi przyczepami, np. przewożącymi konie.
Jak zaznaczyła, płatnych dróg przybywa na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.
Nowe płatne odcinki dróg znajdują się w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim.
Do sieci płatnych dróg w ramach systemu viaTOLL zostanie o północy z 29 na 30 czerwca 2015 r. włączony 35,1 km odcinek autostrady A4 od węzła Tarnów Północ do węzła Dębica-Wschód. Pozostałe odcinki objęte opłatami są na drogach ekspresowych: S3 od węzła Gorzów Wielkopolski Południe do Skwierzyny Południe (27,1 km), S5 Rydzyna-Korzeńsko (26,8 km), S8 Wieluń-Łask (74 km), Jeżewo-Choroszcz (18,5 km), S11 Poznań Północ-Poznań Tarnowo Podgóne (13 km), S12 Jastków-Kalinówka (32,7 km), S61 Raczki-Suwałki Południe (11,9 km) oraz odcinek S69 Bielsko-Biała Komorowice - Bielsko-Biała Mikuszowice (ok. 11 km).
System viaTOLL działa w Polsce od 2011 r. Pieniądze z opłat trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego i są przeznaczana ne inwestycje drogowe w Polsce.
W wyniku wejścia w życie rozporządzenia łączna długość sieci dróg krajowych objętych elektronicznym systemem poboru opłat wyniesie ok. 3162 km, w tym ok.1073 km autostrad, ok. 1277 km dróg ekspresowych i ok. 812 km dróg krajowych innych klas.
viaTOLL do końca 2014 r. przyniósł wpływy w wysokości prawie 4 mld zł. System, oprócz danych finansowych, generuje również szereg statystyk, które opisują zmiany na rynku transportu drogowego w Polsce.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Jest szansa na mniejsze korki na A4 Bramki między Katowicami a Krakowem może zastąpić system elektronicznego pobierania opłat. | |
Ważna zmiana na autostradach. Będzie jaśniej Gminy już nie będą musiały płacić za oświetlenie dróg szybkiego ruchu. Dotąd wydawały na to miliony złotych, które uszczuplały ich budżet. | |
Brazylia stawia na drogi. 4 tys. km autostrad Brazylijskie władze ogłosiły dzisiaj zakrojony na szeroką skalę plan inwestycji w infrastrukturę na kwotę prawie 200 mld reali (64 mld dolarów), z czego ponad jedna trzecia ma zostać zrealizowana do 2018 roku. |