- poinformował PAP we wtorek Willhelm Nittrel, rzecznik firmy.
'Voest-Alpine Stahl nie jest dłużej zainteresowane udziałem w prywatyzacji polskich hut' - napisał.
W połowie lutego austriacka firma podała, że weźmie udział w prywatyzacji polskich hut przez konsorcjum zawiązane z trzema innymi europejskimi producentami stali: Arbedem z Luksemburga, francuskim Usinorem i niemieckim Thyssen-Kruppem.
Według rzecznika powodem rezygnacji VA Stahl jest fakt, że Usinor i Arbed osiągnęłyby zbyt silną pozycję w planowanym konsorcjum, gdyż w ubiegłym miesiącu ogłosiły fuzję. Ministerstwo Skarbu Państwa w grudniu 2000 roku wysłało do kilkunastu światowych firm stalowych zaproszenia do udziału w prywatyzacji hut: im. Tadeusza Sendzimira, Florian, Cedler i Katowice. Deklaracje zainteresowania inwestorów mogły dotyczyć wszystkich czterech hut lub tylko niektórych z nich.
Wstępne zainteresowanie zgłosiło sześć podmiotów. Ich oferty są teraz analizowane przez konsorcjum doradców Business, Management & Finance SA, EVIP International Sp. z o.o. oraz Robert Fleming & Co.
Według zapowiedzi przedstawicieli resortu prywatyzacja polskich hut powinna zostać sfinalizowana do końca drugiego kwartału 2001 roku.
MSP chce pozyskać dla polskich hut silnego inwestora strategicznego (lub inwestorów strategicznych), który wzmocniłby obecną pozycję rynkową tych zakładów i zwiększył możliwości ich rozwoju.