Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Na rynku brakuje węgla. Minister energii wyjaśnia

35
Podziel się:

Wiceminister odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytanie posłów PO: Jolanty Hibner, Pawła Bańkowskiego i Tomasza Nowaka, którzy pytali m.in. o niedobory węgla w krajowych składach opałowych, przyczyny wzrostu cen tego surowca.

Na rynku brakuje węgla. Minister energii wyjaśnia
(Marcin Jurkiewicz/ EastNews)

Możliwe niedobory węgla opałowego w różnych częściach Polski, to efekt m.in. jego wzmożonych zakupów w związku z sezonem grzewczym, problemów z transportem oraz dodatkowego popytu ze strony tych, którzy dotąd kupowali węgiel z importu - wyjaśnił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytanie posłów PO: Jolanty Hibner, Pawła Bańkowskiego i Tomasza Nowaka, którzy pytali m.in. o niedobory węgla w krajowych składach opałowych, przyczyny wzrostu cen tego surowca oraz możliwość wsparcia osób ogrzewających domy węglem, zaliczanych do sfery tzw. ubóstwa energetycznego.

Tobiszowski wyjaśnił, że resort energii dysponuje przede wszystkim danymi ze składów węgla należących do autoryzowanych sprzedawców krajowych producentów - głównie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która dominuje na rynku. Nie ma natomiast pełnych danych o sytuacji w prywatnych składach.

- Obecnie trwa - pojawia się on corocznie - okres wzmożonych zakupów węgla opałowego przez odbiorców indywidualnych, w związku z czym na składach opałowych na terenie całego kraju, obsługiwanych przez autoryzowanych sprzedawców, mogą pojawić się niskie stany magazynowe, ale ten węgiel na naszych składach jest - zapewnił Tobiszowski.

Według wiceministra problemem może być obecnie sprawny transport węgla; od ubiegłego tygodnia Tobiszowski przewodniczy specjalnemu międzyresortowemu zespołowi, który ma usprawnić transport surowca m.in. do elektrowni. Wymaga to dobrej współpracy z przewoźnikami kolejowymi oraz zarządcą infrastruktury kolejowej, odpowiadającym za inwestycje i remonty na torach.

- Zauważone zostały pewne problemy związane z dostarczaniem węgla we właściwe miejsca, ale nie jest to wynikiem tego, że tego węgla nie mamy na składach przy kopalniach. Jest to związane z możliwością przetransferowania środkiem transportu w poszczególne miejsca - powiedział wiceminister.

- Faktycznie ma to wpływ na to, iż w pewnych miejscach mamy niedobór, ale nie tyle jest on związany z tym, że tego węgla nie ma; nie ma go w tym miejscu, w którym powinien się znajdować - dodał, zapewniając, że działania międzyresortowego zespołu mają przyspieszyć dostawy węgla "w miejsca, gdzie on jest najbardziej oczekiwany".

Zobacz także: Zobacz także: Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej?

Tobiszowski zapewnił, że największy krajowy producent - PGG - dostarcza węgiel "w ilościach wynikających z bieżących możliwości produkcyjnych, dostosowanych do podpisanych krajowych umów handlowych" i zakontraktowany wcześniej surowiec jest dostępny w składach opałowych. Poinformował, że PGG wyprodukowała i sprzedała dotąd w tym roku ok. 230 tys. ton węgla opałowego więcej niż rok wcześniej.

Produkcję tego rodzaju węgla - mówił wiceminister - zwiększyły także spółka Tauron Wydobycie oraz spółka Węglokoks Kraj, która w tym roku wyprodukuje ok. 280 tys. ton węgla więcej niż początkowo planowano, z czego 84 tys. ton to węgiel opałowy, w tym poszukiwane na rynku tzw. ekogroszki. Pozostali producenci - JSW i Bogdanka - mają znikomy udział w rynku węgla opałowego.

Tobiszowski ocenił, że obserwowane obecnie zwiększone zapotrzebowanie na węgiel wynika także z tego, iż chęć zakupu surowca z polskich kopalń zgłosili dodatkowo ci odbiorcy, którzy dotąd korzystali w dużej części z węgla importowanego - obecnie, w związku ze wzrostem międzynarodowych cen węgla, jest on droższy od krajowego. Ponadto problemy w pewnym okresie dotknęły również transport węgla z importu, co mogło wpłynąć na niedobór w niektórych częściach kraju.

Tobiszowski zadeklarował sprawdzenie informacji podanej przez posła Nowaka o tym, że w jednym ze składów opałowych w woj. świętokrzyskim wydawane są kartki na węgiel, z którymi dopiero za jakiś czas można kupić niedostępny "od ręki" surowiec. - Tego nie było od kilkudziesięciu lat - mówił poseł PO; wiceminister zamierza zainteresować się tą sytuacją.

Wiceminister powtórzył wcześniejsze informacje o tym, że niedobory na rynku wynikają także po części z uchwał antysmogowych, podjętych przez sejmiki kilku województw. Według szacunków producentów wyeliminowały one z rynku ok. 2 mln ton węgla - nie tylko mułów i flotokoncentratów, ale także miałów węglowych. Tobiszowski zapewnił o przygotowywaniu inwestycji w kopalniach, służących zwiększeniu produkcji preferowanych gatunków, jak np. ekogroszki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
WYRÓŻNIONE
Ja
7 lat temu
Oj coś kilofki za ta 13 i 14 pensję nie bardzo się przykładają. Aniby na węglu leżymy. Oj widzę, że faktycznie leżymy. A władza oczywiście głowa w piasek bo przecież 2 siły narodu zaraz po rolnikach nie można tykać.
dd
7 lat temu
Kto nakręca wzrost cen węgla? To w końcu w PL jest węgiel czy nie ma? A poza sezonem grzewczym oczywiście kopalnie nie wydobywają na hałdy? A górnicy wtedy są na wczasach w ciepłych krajach.
Zabiłem kaczk...
7 lat temu
Jak pis dorwał się do żłoba to mamy tłumaczenia rodem z prlu.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (35)
jb
7 lat temu
Bzdury kompletne. Wydobycie węgla jest sztucznie ograniczane i wstrzymano inwestycje, a środki przesunięto na muspokojenie górników.
fvgxvvgchvhv
7 lat temu
Po prostu zbieg okoliczności.... i tyle.... a ustawy antysmogowe też nie pomagają
Jacek
7 lat temu
Wracamy do PRLu i to szybkimi, wielkimi krokami. Nawet tłumaczenie jest rodem z tamtych czasów. Jesteście zadowoleni?
ja
7 lat temu
Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce „Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize”. Ostatnio opisany w niej system pozwolił zarobić 30 procent.
elek
7 lat temu
Znaczy sie,że Polska ma problem nie tylko z papirem toaletowym i sznurkiem do snopowiązałki. Ale także z węglem ! No, no " żle się dzieje w państwie duńskim"
...
Następna strona