Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wydziedziczenie z powodu złych stosunków. Wnuki upominają się o zachowek

159
Podziel się:

Sądy powinny dokładnie przyglądać się nie tylko relacjom rodzinnym, ale także dyspozycjom testamentowym

Sądy powinny dokładnie przyglądać się nie tylko relacjom rodzinnym, ale także dyspozycjom testamentowym
Sądy powinny dokładnie przyglądać się nie tylko relacjom rodzinnym, ale także dyspozycjom testamentowym (Bartosz Krupa/East News)

Stosunki rodzinne rozluźniają się, a wysokość spadków rośnie. Kiedy można wydziedziczyć krewnych? Sąd Najwyższy zdecydował w ważnej sprawie.

Oczywiście złe relacje w rodzinie mogą być podstawą do wydziedziczenia, ale nie w każdym wypadku. Nie należy ich oceniać tylko z punktu widzenia spadkodawcy – stwierdza Sąd Najwyższy, którego wyrok omawia "Rzeczpospolita".

Sąd podważy pozbawienie zachowka, które jest zabezpieczeniem dla najbliższych krewnych, wnuków, które wydziedziczył ich dziadek. "Niedbający o dobre kontakty dziadek, jak w tej sprawie, nie może zarzucać wnukom, że tylko sporadycznie się nim interesowali” – czytamy wyrok SN w dzienniku.

Zobacz także: Zobacz także - Dziedziczenie łatwiejsze:

- Sądy powinny dokładnie przyglądać się nie tylko relacjom rodzinnym, ale także dyspozycjom testamentowym – zaznacza na łamach dziennika prof. Bogudar Kordasiewicz. – Krytykom zachowku jak instytucji należałoby przypomnieć, że coraz częściej majątek spadkowy jest wynikiem pracy i dzielności kilku pokoleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(159)
WYRÓŻNIONE
dd
7 lat temu
Majątek odziedziczony winien być zabezpieczony dla następnych pokoleń oczywiście po uwzględnieniu nakładów, Majątek wypracowany samodzielnie - do pełnej dyspozycji spadkodawcy.
Maciej
7 lat temu
Nasze prawo cywilne to w większości ważnych regulacji, relikt komunizmu w czystej postaci, a tzw. zachowek to de facto ingerowanie z butami w swobodę dysponowania własnym majątkiem przez spadkodawcę. W normalnym państwie taka instytucja nie istnieje i żaden sąd nie ma praw, by kwestionować decyzji człowieka, który uznał, że nie chce komuś czegoś dać - bo to jego sprawa co zrobi z własnym majątkiem i nic innym do tego!
gianeja
7 lat temu
Z tego wynika że nie możemy sami dysponować majątkiem. Przez całe życie ciężko pracując musimy płacić PAŃSTWU haracz i po śmierci również. Sędziowie i Notariusze też muszą zarobić. Jaki z tego wniosek ? Nie pracować, kraść i żyć na koszt PAŃSTWA . Na starość ( Dom opieki, OPS, Więzienie ) jeszcze zapewnią nam wikt i opierunek na koszt kolejnych ciężko pracujących podatników. Tak wygląda SPRAWIEDLIWOŚĆ I MĄDROŚĆ ŻYCIOWA.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (159)
równowaga
7 lat temu
Głupota narodowa Polaków nie zna granic wierząc w bandyckie prawo, które tak naprawdę pozbawia ludzi pracy człowieczeństwa.
równowaga
7 lat temu
Do kanonu decyzji sędziowskich powinno wejść prawo kto jakim papierem się podciera......
równowaga
7 lat temu
Do kanonu decyzji sędziowskich powinno wejść prawo kto jakim papierem się podciera......
valto
7 lat temu
Beznadziejne prawo !! Jestem dysponentem swojego majatku i wnukom nic do tego !! Ale oni czyhaja na darmowa kaske !!
ja
7 lat temu
"coraz częściej majątek spadkowy jest wynikiem pracy i dzielności kilku pokoleń."dobre stwierdzenie SN ale co na to skarbówka , w nie których przypadkach powstaje obowiązek podatkowy, a z tego wynika ze pieniądze na tworzenie majątku były już raz opodatkowane.
...
Następna strona