Posłowie w głosowaniu zdecydowali, że wicemarszałkami Sejmu zostali: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Sejm zagłosował natomiast przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek, zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość.
Przed głosowaniem przedstawiciele demokratycznej opozycji wielokrotnie zabierali krytyczny głos ws. Witek. Argumentowali, że jako marszałek Sejmu łamała regulamin, a nawet konstytucję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu
Wcześniej posłowie zdecydowali o tym, kto zostanie marszałkiem Sejmu. Zgłoszonych zostało dwóch kandydatów. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie, był lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu, marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek. Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów. Za kandydaturą Hołowni głosowało 265 posłów, a za kandydaturą Witek - 193 parlamentarzystów. Tym samym marszałkiem został Szymon Hołownia.
W poniedziałek miała także miejsce inauguracja Senatu nowej kadencji. Parlamentarzyści z izby wyższej wybrali na stanowisko marszałka Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską z Koalicji Obywatelskiej. Za kandydaturą dotychczasowej posłanki KO głosowało 66 nowo wybranych senatorów spośród 99 biorących udział w głosowaniu.