Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wielka inwestycja w Świnoujściu. "Decyzja jest ostateczna"

27
Podziel się:

Decyzja lokalizacyjna jest ostateczna. Jeśli chodzi o decyzję środowiskową, jesteśmy na etapie uzupełniania materiałów - przekazał w poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Głębokowodny Terminal Kontenerowy ma powstać na wschód od falochronu terminala LNG.

Wielka inwestycja w Świnoujściu. "Decyzja jest ostateczna"
MI: decyzja ws. lokalizacji Głębokowodnego Terminala Kontenerowego jest ostateczna (Arkadiusz Marchewka, X)

- Wszystkie działania, które przez ostatnich kilka miesięcy podjęliśmy, to są ważne kroki w realizacji tego przedsięwzięcia, aby na przełomie 2028/2029 r. największe na świcie kontenerowce mogły zawijać na Pomorze Zachodnie do portu w Świnoujściu – przekazał w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Rozbudowa portu w Świnoujściu

Wskazał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy m.in. studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu oraz ogłoszono przetarg na badania ferromagnetyczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje giganta w USA - cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie

- Decyzja lokalizacyjna, którą wydał wojewoda, jest decyzją ostateczną i została utrzymana. Jesteśmy na etapie uzupełniania materiałów, jeśli chodzi o decyzję środowiskową. W ciągu najbliższych trzech tygodni wszystkie informacje, które Generalny Dyrekcja Ochrony Środowiska oczekuje od portu, zostaną przesłane po to, aby ostatecznie ta decyzja mogła zostać wydana – przekazał Marchewka.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma powstać na wschód od falochronu terminala LNG, na "zalądowionym" obszarze Zatoki Pomorskiej. Nabrzeże przeładunkowe ma mieć długości ok. 1,3 km i głębokość 17 metrów, co pozwoliłoby na jednoczesną obsługę dwóch statków oceanicznych o długości 400 m i jednego, o długości ok. 200 m. Terminal ma mieć ok. 70 ha powierzchni.

Zgodnie z założeniami terminal w Świnoujściu ma docelowo rocznie przeładowywać 2 mln TEU (TEU to jednostka miary odpowiadająca pojemności, używana w odniesieniu do portów i statków kontenerowych, równoważna objętości standardowego kontenera o długości 20 stóp).

Dodatkowo przedstawiono też plan działań prowadzonych "z myślą o mieszkańcach Świnoujścia". Jak poinformowała Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotyczą one m.in. nowego przebiegu drogi rowerowej R10, odtworzenia siedlisk lokalnej flory i fauny, inwestycji związanej z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz wytyczenia nowej drogi do plaży.

Droga ta zostanie zbudowana przez ZMPSiŚ, który zaproponował dwa warianty jej przebiegu – zachodni, częściowo przebiegający w granicach administracyjnych portu w Świnoujściu i wschodni – omijający teren portu.

Będą nowe inwestycje

- Port oraz inne firmy i instytucje tworzą tkankę miejską. My jesteśmy jednym z sąsiadów i jako sąsiedzi przyczyniamy się do tego, aby pobudzać rozwój miasta – przekazał prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Jarosław Siergiej.

Staramy się nasze inwestycje kształtować tak, żeby one były w zgodzie z oczekiwaniami mieszkańców – podkreślił.

Nawiązując do kwestii wywożenia kontenerów z portu w Świnoujściu, wiceminister infrastruktury wskazał, że podjęto już konkretne prace, które "pozwolą na udrożnienie i poprawienie możliwości wywozu kontenerów na całej trasie kolejowej C-E 59, a także linii kolejowej 401, od Szczecina do Świnoujścia".

- Jeszcze tym roku zostanie przeznaczonych 60 mln zł na realizację działań remontowych na drodze C-E 59 na południu i planujemy również z Krajowego Planu Odbudowy, już w roku przyszłym, na lata 2025-2026 rozpocząć inwestycje o wartości około 250 mln zł, gdzie będą realizowane konkretne działania inwestycyjne na trzech odcinkach drogi C-E 59 – poinformował Marchewka.

Wiceminister Infrastruktury przekazał też, że PKP PLK "pracuje nad studium wykonalności drogi kolejowej 401, od Szczecina do Świnoujścia, w tym celu, aby zlikwidować wszelkiego rodzaju limitacje i zwiększyć możliwości przepustowe".

- Chcielibyśmy, aby pociągi o długości 750 metrów osiągały na całym odcinku prędkość do 120 km/h, co jest możliwe do osiągnięcia. Tym celu realizowania są działania, które przyczyniają się do możliwości wyboru najlepszego wariantu inwestycyjnego – przekazał Marchewka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Bronek
6 dni temu
Po co to Polsce,niech zaorają wpuszczą Ruskich i będzie zicher.
Pisowiec
6 dni temu
Tusk jak się pomyli to podejmuje słuszne decyzje.
Hikory
6 dni temu
Na całą Polskę, rozlegało się wycie wyznawców PiS-u, jak to Tusk chce uwalić tak ważną i potrzebną Polsce, inwestycję. Teraz, jak zapadła decyzja o budowie, słychać wycie tych samych wyznawców, że Tusk chce zniszczyć Świnoujście. Jesteście żenujący.
doker
6 dni temu
Ten port jest bardzo potrzebny i ważny dla naszej gospodarki i powstać musi. Zadbajcie jednak o ludzi tam mieszkających. To nie może się stać z ich krzywdą.
Obywatel UE
7 dni temu
To nie jest miejsce do wypoczynku. Unikam tłumów, przemysłu i drożyzny. Zmiany dla środowiska negatywne.Po 40 latach wypoczynku żegnam z ubolewaniem fatalne decyzję rozwojowe i wprowadzenie przemysłu do byłego już uzdrowiska !
...
Następna strona