Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Właściciele działek w strachu. Kontrowersyjna ustawa zostaje. Rząd tłumaczy

175
Podziel się:

Ustawa z 2023 roku dotycząca prawa geologicznego i górniczego wzbudza obawy. Powód? Krytycy wskazują, że może utrudniać, a wręcz uniemożliwiać realizację inwestycji czy budowę domów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja i zapewnia, że będzie monitorować przepisy.

Właściciele działek w strachu. Kontrowersyjna ustawa zostaje. Rząd tłumaczy
Właściciele działek obawiają się, że nie będą mogli wybudować domu przez prawo geologiczne i górnicze (Adobe Stock, tobisto)

W październiku 2023 roku została podpisana nowelizacja prawa geologicznego i górniczego. Chodzi o ochronę terenów, na których znajdują się strategiczne złoża. Krytycy zwracają jednak uwagę, że ustawa może wpływać na inwestorów oraz prywatnych właścicieli działek.

Przeciwnicy tej regulacji twierdzą, że jeżeli urzędnicy stwierdzą, że na prywatnej działce znajdują się strategiczne dla państwa złoża kopalin, będzie można wprowadzić tam zakaz zabudowy. Takie same obostrzenia dotyczą gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego - pisze portalsamorzadowy.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Ministerstwo wyjaśnia

Te przepisy budzą wiele kontrowersji, bo jak wskazuje portal, są głosy, że zapisy nowelizacji mogą utrudniać realizację planów inwestycyjnych samorządów, a do tego uniemożliwić Kowalskiemu budowę domu na własnej działce.

Przeciwnicy tego prawa w obecnej formie twierdzą, że "prawo geologiczne praktycznie wyklucza właściciela gruntu z postępowania administracyjnego i pozwala na poinformowanie go po fakcie, że jego nieruchomość zostaje objęta zakazem zabudowy. Nowe przepisy skutkują także brakiem drogi odwoławczej i pozbawieniem właściciela nieruchomości prawa do odszkodowania" - wskazuje portalsamorzadowy.pl.

Krytycy nowych przepisów liczyli na ich szybką likwidację po zmianie władzy w Polsce. Tymczasem wiele wskazuje na to, że ustawa zostanie. Choć Ministerstwo Klimatu i Środowiska zastrzega, że zamierza przyglądać się temu, jak stosowane są jej przepisy. 

Kontrowersje, jakie pojawiły się, wynikają z rozpowszechniania w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji sugerujących, że dopiero ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze (P.g.g.) wprowadza ochronę złóż kopalin, w tym możliwość wprowadzenia zakazu zabudowy. Tymczasem od kilkudziesięciu lat występowanie złóż kopalin stanowi ustawowe ograniczenie zarówno prawa własności, jak i władztwa planistycznego gmin oraz nigdy ani właścicielowi, ani gminie nie przysługiwało odszkodowanie z tego tytułu - odpowiada resort klimatu na pytania Portalu Samorządowego.

Co więcej, ministerstwo wskazuje, że przepisy te "nie przewidują wprowadzania przez ministra właściwego ds. środowiska zakazu zabudowy wynikającego z arbitralnego uznania przez ten organ danego złoża kopaliny za strategiczne".

Resort uspokaja, że decyzje będą wydawane po uzyskaniu opinii specjalistów, a także władz samorządowych. Będą brane pod uwagę: sposób zagospodarowania terenu, uwarunkowania urbanistyczne, gospodarcze, a także środowiskowe.

Czy przepisy te ulegną zmianie? Ministerstwo zapewnia, że przepisy będą monitorowane i oceniane. Dopiero po takiej ocenie podejmie decyzję o ewentualnych zmianach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(175)
WYRÓŻNIONE
niewolnik
9 miesięcy temu
W Polsce nic nie jest twoje. Zbudujesz dom przyjdzie urzędnik i może ci go zabrać . Samochód ? może ci zabrać policja. Koń ? przyjdą ekoterroryści i ci go odbiorą. Posadzisz drzewo ale ściąć ci go nie wolno bo jest urzędnika. Żona ? Nawet sąsiad może sobie ją zabrać i używać i ty nic nie możesz zrobić.
Waldas
9 miesięcy temu
W normalnych krajach to co jest na terenie MOJEJ ziemi jest moje. W Polsce nadal Bananowa republika i wolna amerykanka. W Polsce nie istnieje prawo własności i nikt nie ma zamiaru uregulować tych spraw.
.Strażnik Tex...
9 miesięcy temu
Polacy mają tylko pracować i płacić podatki.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (175)
Prawda
9 miesięcy temu
W USA by rząd upadł jak takie prawo by było
Gdd
9 miesięcy temu
Tak się dzieje w koloniach bo w wolnych krajach jest tak, czyja ziemia tego skarb. 95% tzw Polaków nie wie o co chodzi. Tu nie trzeba zmieniać ustaw tu trzeba zlikwidować Dekret PKWN. Bo on obowiązuje nadal.
Omg
9 miesięcy temu
Czyli moje ,a nie nie moje . Jak za PRL-u .
loki
9 miesięcy temu
a gdzie prawo własności. Wszyscy politycy zawsze beda chcieli z ludzi robic frajerów, a NARÓD niech sie obudzi i w końcu zarząda tak jak w USA więtego prawa wlasności nie na sztychówkę ok 3cm ale realnego. Ziemia moja to i złoża moje.
jan
9 miesięcy temu
Tusk to załatwi!!!
...
Następna strona