Wszystkie mechanizmy, które wdrażamy, mają zmniejszyć presję inflacyjną - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "działania związane z Tarczą Antyinflacyjną to największe obniżki podatków na rzecz obrony portfeli obywateli w całej UE".
Premier Morawiecki mówi o Tarczy Antyinflacyjnej
"Wystąpiłem do Komisji Europejskiej o obniżkę VAT na wszystkie artykuły żywnościowe z 5 na 0 proc. oraz na paliwo z 23 na 8 proc. Nasze działania związane z Tarczą Antyinflacyjną to największe obniżki podatków na rzecz obrony portfeli obywateli w całej UE! To obniżka podatku VAT na gaz, na energię elektryczną, akcyzy, opłaty emisyjnej, opłaty handlowej i dodatek osłonowy. Wszystkie te mechanizmy, które wdrażamy, mają zmniejszyć presję inflacyjną" - napisał premier na Facebooku.
Szef rządu przekonywał, że działania mają zmniejszyć presję inflacyjną, jednak ekonomiści są zdania, że po części tarcza jest proinflacyjna, czyli zwiększa wzrost cen w krótkim czasie już po wygaśnięciu tarczy (w samym czasie trwania Tarczy ceny mają spaść o 1-1,5 pkt. proc.). Wszystko przez impuls popytowy, który wraz z Polskim Ładem może windować ceny w przyszłym roku.
Co więcej, rząd przekonuje, że inflacja nie a wymiaru wewnętrznego, tzn. nie jest wywołana przez politykę rządu, NBP, czy czynniki krajowe. I tutaj znów widzimy rozdźwięk pomiędzy tym, co mówią władze, a danymi. Eksperci Citi w swoim najnowszym raporcie piszą tak:
W powszechnym przekonaniu wysoka inflacja to efekt czynników zewnętrznych, w tym cen energii. Takie spojrzenie jest jednak daleko idącym uproszczeniem. Co prawda ceny energii odgrywają dużą rolę, jednak nawet po ich wyeliminowaniu problem inflacyjny nie znika. Inflacja bazowa, która wyklucza ceny związane z energią i żywnością rosła w ostatnich trzech miesiącach w tempie około 0,6 proc. m/m (dane odsezonowane.
W piątek premier zabrał głos w Sejmie przed głosowaniami nad przyszłorocznym budżetem. "Musimy być czujni, bo UE szykuje dwa wielkie nowe podatki: na mieszkania i na transport" - oświadczył.