Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Duże sieci zdecydowały. Niektórzy będą musieli wymienić telefon

12
Podziel się:

Dwóch dużych operatorów telekomunikacyjnych planuje wycofać się z użytkowania sieci 3G, którą mają zastąpić standardy LTE i 5G. Ma to poprawić jakość transmisji danych, ale dla użytkowników starszych telefonów może oznaczać m.in. utratę dostępu do internetu - wynika z informacji UKE.

Duże sieci zdecydowały. Niektórzy będą musieli wymienić telefon
Dwóch dużych operatorów telekomunikacyjnych planuje wycofać się z użytkowania sieci 3G, którą mają zastąpić standardy LTE i 5G (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Jak przypominają na swoich stronach Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i operatorzy telekomunikacyjni, sieć 3G (trzeciej generacji) została wprowadzona w Polsce w połowie pierwszej dekady XXI w. Zastąpiła ona poprzedni standard: 2G, który umożliwiał wymianę wiadomości tekstowych (SMS), ale prędkość przesyłu danych przy jego zastosowaniu nie przekraczała ok. 0,3 MB/s.

Oprócz lepszej jakości rozmów technologia 3G przyniosła m.in. dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s. Od 2011 r. jest zastępowana przez dominujący obecnie standard 4G LTE, pozwalający na pobieranie danych z prędkością do 300 MB/s. Aktualnie wdrażana technologia 5G ma pozwalać na zwiększenie prędkości pobierania danych powyżej 1 Gb/s. Wobec ograniczonych zasobów dostępnego widma niezbędne jest jednak uwolnienie częstotliwości. Z tego powodu operatorzy telekomunikacyjni postanowili sukcesywnie wyłączać 3G.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego studio z Litwy, pracujące dla Atari, przywozi 50 pracowników na konferencję do Poznania?

- Wyłączenie 3G nie oznacza wyłączenia częstotliwości np. 900 MHz czy 2100 MHz, w jakich usługi 3G są świadczone. Zmiana starej technologii na nowszą pozwoli więc na tych samych częstotliwościach zaoferować użytkownikom większą jakość usług mobilnych, czyli potocznie mówiąc szybszy mobilny internet - wyjaśnia Paweł Staroń, główny specjalista w Departamencie Częstotliwości Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Takie zmiany są zgodne nie tylko z prawem polskim, ale regulowane na poziomie europejskim jak i światowym - zauważył przedstawiciel UKE.

Dotychczas na wyłączenie sieci trzeciej generacji zdecydowało się dwóch spośród największych operatorów w Polsce. Jak odnotował UKE, T-Mobile zakończył świadczenie usług w tym standardzie w II kwartale 2023 r., "z wyjątkiem niewielkich obszarów, które zostaną wyłączone do końca tego roku".

Z kolei firma Orange poinformowała, że rozpocznie wyłączanie sieci 3G w drugiej połowie września 2023 r., a cały proces ma się zakończyć w 2025 r. Podobnych planów nie mają dotychczas pozostali główni dostawcy usług telefonii komórkowej w Polsce: P4 (operator sieci Play) i Plus.

T-Mobile w odpowiedzi na zapytanie PAP przekazało, że wyłączenie 3G pozwoli operatorowi na odzyskanie częstotliwości z zakresu 900 MHz, które zostaną przeznaczone na budowę sieci w nowszych standardach: LTE i 5G.

"W miarę uruchamiania sieci nowszych generacji na bazie zasobów odzyskanych poprzez wyłączenie 3G, klienci odczują poprawę prędkości transmisji danych, większą pojemność sieci oraz wyższą jakość połączeń głosowych" - podkreśliła spółka.

Podobne uzasadnienie decyzji o wyłączeniu 3G podało Orange. "Wyłączenie sieci 3G ma na celu polepszenie komfortu korzystania z komórki, zarówno jeśli chodzi o jakość połączeń głosowych, jak i korzystania z internetu mobilnego. Po wyłączeniu 3G będziemy mogli wykorzystać uwolniony w ten sposób blok 5 MHz z pasma zasięgowego 900 MHz na potrzeby sieci 4G/LTE. Dzięki temu użytkownicy 4G/LTE uzyskają większą pojemność tej sieci (Orange nadal pracuje nad jej rozbudową), co będzie szczególnie odczuwalne na terenach oddalonych od stacji bazowych. Jest to też kolejny krok przybliżający nas do rozpowszechnienia sieci 5G" - wyjaśnił operator.

Wyłączenie 3G. Sprawdź, jaki masz telefon

Paweł Staroń z UKE zwrócił uwagę, że wyłączenie sieci 3G może wiązać się z utrudnieniami dla osób nieposiadających aparatów telefonicznych obsługujących standard LTE.

Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G. Umożliwia ona przede wszystkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów - zauważa ekspert.

Firma Orange doprecyzowała, że dostęp do usług jest uzależniony od możliwości telefonu oraz karty i obsługiwanych technologii. "Jeśli telefon obsługuje jedynie technologie 2G i 3G, to nadal będziesz prowadzić rozmowy w technologii 2G, ale stracisz efektywny dostęp do internetu" - wyjaśniła spółka.

Jak dodała, w przypadku aparatów obsługujących 4G LTE, ale nie VoLTE (tj. rozmów w 4G LTE), "będziesz nadal korzystać z szybkiego dostępu do internetu, ale rozmowy będą realizowane w 2G". Jeśli telefon obsługuje VoLTE "nie odczujesz negatywnej zmiany (chyba, że masz starą kartę SIM 2G/3G, którą rekomendujemy wymienić)" - podała frma. "Jeśli ktoś nie wie, czy jego telefon oraz karta SIM są przystosowane do obsługi nowych technologii, może to sprawdzić w prosty sposób: wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233" - informuje Orange.

Na podobne utrudnienia zwróciło uwagę T-Mobile. "Jeżeli chodzi o ewentualne niedogodności, to przeważająca większość naszych klientów nie odczuje żadnych, telefony większości z nich nawet nie logowały się do sieci trzeciej generacji. Co więcej, każdy telefon posiadający możliwość działania w sieci 2G będzie dalej umożliwiał wykonywanie połączeń głosowych, jednak prędkości transmisji danych w sieciach drugiej generacji są nieduże jak na dzisiejsze standardy. Dlatego zachęcamy klientów do wymiany sprzętu" - zauważyła spółka.

Play i Plus nie wyłączają sieci 3G

Pozostali spośród największych dostawców usług telefonii komórkowej w Polsce, czyli P4 (operator sieci Play) i Plus, aktualnie nie planują wyłączania sieci 3G, choć nie wykluczają tego w przyszłości.

- Jeśli chodzi o nasze plany związane z 3G, to Play będzie dostosowywać strategię w tym zakresie w zależności od dostępności nowych zasobów częstotliwości i zarządzania dotychczasowymi wykorzystywanymi w tych technologiach. O decyzjach w tym zakresie będziemy informować stosownymi komunikatami. Taki ruch musi być zaplanowany z wyprzedzeniem oraz poprzedzony akcją edukacyjną - informuje Ewa Sankowska-Sieniek z Play.

Podobnej odpowiedzi udzieliła Justyna Kaczyńska z Plusa. - Obecnie nie planujemy wyłączenia sieci 3G, a gdy będziemy mieli coś konkretnego na ten temat do przekazania, to na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną i naszych klientów - zaznaczyła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
WYRÓŻNIONE
Baba
rok temu
Trzeba co roku wymieniać telefon na nowy, co dwa lata komputer, telewizor, pralkę, lodówkę, i inne sprzety domowe, co trzy lata samochód elektryczny, a wszystko w ramach ekologii.
Zlodziejstwo ...
rok temu
Niby technologia idzie do przodu a z zasięgiem jest coraz gorzej !!! Sieci niech zadbają o zasięg i jakość połączeń w 2 lub 3G a dopiero później myslą o 5G . 90-ciu % spoleczeństwa ta technologia jest i jeszcze długo NIE będzie dostępna bo mieszkają poza miastami . Więc chwalenie i przekrzykiwanie się wprowadzeniem 5G i naciąganie ludzi na nowe smartfony jest sku***syństwem , głupotą, zwykłym dymaniem i okradaniem ludzi...Jaki kraj, takie czirliderki
Prezydent2025
rok temu
Wprowadzenie standardu 5G miały towarzyszyć protesty społeczne w związku z niekorzystnym wpływem tej technologii na zdrowie człowieka, ale cudem pojawiła się pandemia i sprawa się rozmyła.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (12)
😁😁😁😁😁
rok temu
Mówi dobrze zaraz po tym atakuje nie wiadomo czemu-nie wolno tak robić...
ORANGE proble...
rok temu
Dostaliśmy z ORANGE taki komunikat parę miesięcy temu. Akurat miałem wymienić telefon, więc mam teraz dobry, nowy z 5G. Stary śmigał. Teraz H+, w porywach 3G, rwie rozmowy, nie widzi mojej karty SIM. Reklamuję od pary miesięcy i KICHA, mają mnie gdzieś - a przecież ORANGE, to chyba nie PiS ?
smartfon
rok temu
czy ta wymiana telefonów to będzie za 1 zł czy za miliony ??
elemigranti
rok temu
co za bzdury. Inna technologia = inna czestotliwosc. wylaczenie 3g nic nie zmieni dla 5g tylko zmniejszy koszty utrzymania nadajnikow!!! wiec oszczednosci!!!
todi
rok temu
Pic na wode a nie zaden postep bo chodzi o wieksze zyski i koszenie kasiory. To teraz niech operatorzy powiedza co maja zrobic ludzie ktorych nie bedzie stac na tzw nowy telefon ? bezdomni, bezrobotni, emeryci, rencisci i ci dla ktorych 100 zl miesiecznie to gigantyczne pieniadze ? . Operatorzy sa oderwani od zycia ludzi . Poza nie kazdy chce smartfona ktory pobiera non stop kase za wszystko i jest sie inwigilowanym non stop. Wymadrzacze operatorzy tylko widza swoj czubek nosa to niech ida teraz do biednych ktorzy musza zyc za np. 300 zl mies i niech sie tam wymadrzaja ladne panie malujace paznokietki.