Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wynagrodzenia sędziów. Sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny

29
Podziel się:

Przepisy ustawy okołobudżetowej na 2023 r. ws. zasad ustalania wynagrodzeń sędziów zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny. Jak podkreślił, jedną z podstawowych gwarancji niezawisłości jest uniezależnienie sędziów od czynników materialnych.

Wynagrodzenia sędziów. Sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny
Prezes NSA zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zasady wynagradzania sędziów w 2023 r. (Adobe Stock)

Jak podkreślono we wniosku prezesa NSA, zaproponowany na przyszły rok system ustalenia wynagrodzenia sędziego nie zależy "od obiektywnych kryteriów ekonomicznych, ale od uznaniowej, czy nawet arbitralnej propozycji Rady Ministrów i zapadłego w jej następstwie rozstrzygnięcia legislacyjnego ustawodawcy".

Zarobki sędziów. Jest wniosek do TK

"Co więcej, należy wskazać, że rok 2023 będzie trzecim kolejnym rokiem budżetowym, w którym ustawodawca odstępuje od reguł kształtowania wynagrodzeń sędziowskich określonych w Prawie o ustroju sądów powszechnych i ustawie o SN, co skutkuje w istocie zamrożeniem przewidzianej w tych przepisach waloryzacji wynagrodzeń zasadniczych sędziów" - dodał prezes Chlebny we wniosku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

W jego ocenie odnoszące się do sędziowskich wynagrodzeń przepisy ustawy okołobudżetowej są sprzeczne z zapisem konstytucji głoszącym, że "sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków".

Jak wskazał prezes NSA zaskarżone przepisy ustawy okołobudżetowej "stanowią regulację epizodyczną oraz odstępstwo od stałych ustawowych zasad kształtowania wysokości wynagrodzeń sędziowskich".

Projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje waloryzację wynagrodzeń o 7,8 proc. W przypadku zastosowania mechanizmu ustalania wysokości wynagrodzenia uregulowanego w Prawie o ustroju sądów powszechnych wzrost ten powinien wynosić nie 7,8 proc., a 21,89 proc.

Według wyliczeń Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w 2023 r. sędzia sądu rejonowego straci od 17 do 20 tys. zł, a łącznie w latach 2021-2023 ok. 33-38 tys. zł.

"Warto zwrócić uwagę, że sędziowie, w przeciwieństwie do innych grup zawodowych, zasadniczo nie mogą podejmować innych zajęć zarobkowych" - zaznaczył prezes Chlebny.

Po zarejestrowaniu sprawy w TK stanowiska do niej powinni przedstawić m.in. Sejm i Prokurator Generalny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
WYRÓŻNIONE
Jon
2 lata temu
Wielu sędziom przydałoby się uzyskanie ponownych aplikacji sądowych.
Zatroskany
2 lata temu
Nie zamieszczajcie takich informacji przed świętami. Popłakałem się czytając o ubóstwie tej grupy zawodowej. Jak oni mogą wyżyć z tych ochłapów.
Robert
2 lata temu
Może przy okazji Panie Chlebny warto też sprawdzić, czy przyznawane emerytury sędziom i prokuratorom są przyznawane zgodnie z Art. 32 i Art. 33 Konstytucji. Pozdrawiam
NAJNOWSZE KOMENTARZE (29)
natalia emery...
2 lata temu
jestem bezstronna ale powiem jedno nie każdy moze być sedzią jakieś wykształcenie trzeba zdobyć egzaminy na aplikacje /nie łatwe/, trzeba zdać,a zarobki bez przesady pozdrawiam wszystkich sędziów.......................
Niezawisły to...
2 lata temu
A Rafał Sędzia Warmińsko Mazurskiego mówi tak cytuje. Kilka spraw o niemieckie roszczenia i konto jest pełne. A podatnik za mnie zapłaci.
prezes
2 lata temu
Zgodnie z konstytucją wszyscy obywatele są równi .A więc sędziowie niech płacą składki do zus imają naliczane emerytury jak reszta polaków
Bałach
2 lata temu
Kiedy osadzą SEMDZIOW I PROKURATOROW STANU WOJENNEGO .... ?????????????????????????????????????????KIEDY W IMIEM SPRAWIEDLIWOSCI SPOLECZNEJ ZABIOROM IM NIENALEŻNE IM PIENIĄDZE KIEDY ICH ZAMKNĄ TAM GDZIE JEST NIEJSCE PRZESTĘPCÓW........
Karolka
2 lata temu
Dajcie sędziom więcej kasy, bo jak nie to weźmie od mafii, kto da więcej ten wygrywa sprawę. Na tym polega niezawisłość, i z tego wynika ta cała argumentacja partii politycznej Iustitia. Państwo i tak nie ma szans w licytacji wyroków, jeżeli sędzia jest zależny tylko od kasy, bo jakaś tam etyka zawodu i walory uczciwości to abstrakcja. Obecnie płace sędziów to ponad 20 tys. na miesiąc. Jeżeli mafiozo zaoferuje 200 tys. to kto wygra sprawę?
...
Następna strona