Kiedy można wypłacić środki z PPK?
W ramach programu długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne – PPK – pracownicy gromadzą oszczędności pochodzące z trzech różnych źródeł:
- Z wynagrodzenia brutto – składka wynosi od 2 do 4 proc. zarobków brutto, chyba że Twoja pensja nie przekracza 120 proc. minimalnego wynagrodzenia, to wówczas wpłata może zostać obniżona nawet do 0,5 proc.
- Ze środków pracodawcy – składka od 1,5 do 4 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.
- Z budżetu państwa – 250 zł jednorazowej wpłaty powitalnej i 240 zł dopłaty rocznej.
Środki finansowe są gromadzone systematycznie w ramach PPK, by na emeryturze mieć więcej pieniędzy do dyspozycji. Kiedy można wypłacić środki z PPK? Najbardziej opłaca się wówczas, gdy ukończysz 60. rok życia.
Ile trwa wypłata środków z PPK?
Możesz sam zdecydować, w jakim trybie będzie dokonywana wypłata środków z PPK. Jeśli takie jest Twoje życzenie, wycofaj środki z PPK w całości, czyli w jednorazowym trybie. Niemniej najkorzystniej byłoby, gdybyś zdecydował się wypłacić 75 proc. oszczędności w minimum 120 comiesięcznych ratach, czyli w ciągu 10 lat. Wszystko dlatego, że w takim trybie nie zapłacisz dodatkowego podatku od zysków kapitałowych, inaczej podatku Belki w wysokości 19 proc. dochodu.
Możesz również uniknąć opłacenia podatku od zysków kapitałowych, jeśli wypłacisz środki z PPK w formie produktów finansowych. Np. na polisę w zakładzie ubezpieczeń z prawem do świadczenia okresowego lub dożywotniego lub na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej na warunkach określonych w ustawie.
Czy warto wypłacać środki z PPK przed przejściem na emeryturę?
W życiu mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziesz potrzebować wcześniej pieniędzy z PPK. Wypłata środków jest możliwa przed ukończeniem wieku emerytalnego gdy:
- poważnie zachorujesz Ty, Twój małżonek lub Twoje dziecko – możesz wówczas wypłacić środki z PPK w wysokości 25 proc. zgromadzonych pieniędzy bez obowiązku ich zwrotu na konto w PPK;
- zechcesz pokryć wkład własny na kredyt mieszkaniowy lub kredyt przeznaczony na budowę domu – możesz wtedy wypłacić 100 proc. środków, ale z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat, a taka opcja jest możliwa dla osób, które nie ukończyły jeszcze 45 lat.
W przeciwnym wypadku również istnieje możliwość wycofania środków z PPK w dowolnym momencie, także przed 60. rokiem życia, ale musisz liczyć się z tym, że ich pula będzie pomniejszona o:
- podatek od zysków kapitałowych;
- 30 proc. wartości wpłat Twojego pracodawcy – wpłaty te były zwolnione ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dlatego pobrane 30 proc. zapisywane jest jako Twoja składka na ubezpieczenie emerytalne w ZUS;
- dopłaty ze strony budżetu państwa.
Wypłata środków z PPK w ramach dodatkowego wynagrodzenia
Dzięki oszczędzaniu na emeryturę w ramach PPK możesz zwiększyć swój komfort finansowy po rezygnacji z aktywności zawodowej. Środki z emerytury zostaną powiększone wypłatą z PPK.
Wypłata PPK co miesiąc
Najkorzystniejszą dla Ciebie opcją jest zdecydowanie się na comiesięczną, ratalną wypłatę środków z PPK, przez 10 lat lub więcej. Jeśli będzie realizowana co miesiąc, a łącznie będzie to 75 proc. środków, unikniesz podatku od zysków kapitałowych.
Wypłata PPK raz w roku
Możesz również podjąć decyzję o corocznej wypłacie pieniędzy z PPK, co także jest wypłatą ratalną, ale nie umożliwi Ci uniknięcia uiszczenia podatku Belki. Rat musi bowiem być co najmniej 120.
Rezygnacja z PPK i wypłata środków
Masz możliwość rezygnacji z PPK i wypłaty środków jednorazowo. Możesz w każdej chwili podpisać specjalne oświadczenie dotyczące rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Nie będziesz wtedy korzystał z wpłat pracodawcy i z dopłat ze strony państwa.