Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wysyp ofert dla pracowników fizycznych. "Rekordowa liczba wakatów"

37
Podziel się:

W czerwcu najwięcej ofert pracy dotyczyło przedstawicieli zawodów fizycznych - wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy. Dodano, że rośnie również liczba wakatów w profesjach związanych z nieruchomościami i obsługą klienta.

Wysyp ofert dla pracowników fizycznych. "Rekordowa liczba wakatów"
W czerwcu najwięcej ofert pracy dotyczyło przedstawicieli zawodów fizycznych (East News, Jan Bielecki)

Jak poinformowano, Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, w czerwcu br. wzrósł do 258,7 pkt. z 258,2 pkt. w maju.

"Pracodawcy są nadal niechętni do nasilania rekrutacji, choć w niektórych pojedynczych kategoriach ofert pracy liczba wakatów obecnie bije rekordy" - napisali autorzy publikacji. Ocenili, że najlepsza sytuacja utrzymuje się w grupie zawodów fizycznych, dla których liczba wakatów z miesiąca na miesiąc osiąga nowe historyczne maksimum. Ponadto, ożywienie notowane jest także w usługach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polacy kupują auta premium na potęgę" tego nie ma w żadnym kraju w Europie - Kamil Makula

Jeśli chodzi o zawody z zakresu wymagających wykształcenia w naukach ścisłych, to - jak zaznaczono w raporcie - po raz kolejny odnotowano niewielki spadek ofert.

Nie oznacza to, że inżynierów gospodarce już nie potrzeba. Przeciwnie, wyższe wykształcenie, szczególnie w dających znaczną i aplikowalną w praktyce gospodarczej wiedzę naukach technicznych, daje duże szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Jednak potrzeby dotyczące pracowników fizycznych w bieżącej fazie koniunktury pozostają wyraźnie niezaspokojone - napisano.

Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w czerwcu wzrost liczby ogłoszeń o pracy wystąpił jedynie w branży budowlanej oraz dla pracowników zaangażowanych w badania i rozwój (R&D). W pozostałych kategoriach wakatów było mniej niż przed miesiącem, przy czym relatywnie największe spadki odnotowano dla pracowników zaangażowanych w handel internetowy, programistów oraz administratorów systemów informatycznych - podano.

Z Barometru wynika, że w skali miesiąca niewielki wzrost liczby ofert odnotowano dla przedstawicieli zawodów z zakresu nauk społecznych i prawnych. "Relatywnie największy wzrost liczby wakatów w relacji do ubiegłego miesiąca notujemy dla pracowników infolinii (call center) oraz pracowników biurowych" - informują autorzy raportu, zaznaczając, że w tych kategoriach wyhamowanie spadków obserwowane jest od początku roku.

W pozytywnym świetle wyróżniamy zawody związane z nieruchomościami oraz obsługą klienta, w przypadku których koniunkturalne odbicie jest wyraźne - czytamy w raporcie.

Największy spadek ofert pracy zanotowano natomiast dla marketingowców, pracowników zaangażowanych w sprzedaż oraz w finansach.

W turystyce można przebierać w ofertach pracy

Według autorów Barometru Ofert Pracy, rośnie natomiast liczba ogłoszeń zatrudnienia w zawodach usługowych. W czerwcu relatywnie najwięcej wakatów przybyło dla pracowników branży medialnej, edukacyjnej oraz turystycznej.

"W tej pierwszej kategorii mimo obecnego wzrostu obserwujemy długookresową tendencję spadkową. Po mocnym zanurkowaniu w drugiej połowie ub. r. liczba wakatów skierowanych do pracowników branży edukacyjnej sukcesywnie wzrasta przez cały bieżący rok. W turystyce z kolei na skutek czerwcowego wzrostu liczba wakatów po raz kolejny osiągnęła nowe historyczne maksimum" - wskazano.

Z analizy wynika, że w czerwcu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia odnotowano w większości województw, przy czym relatywnie najwięcej przybyło ich w województwach: małopolskim, lubuskim oraz świętokrzyskim. Spadek odnotowano natomiast m.in. w województwach: lubelskim, opolskim oraz podlaskim.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w maju pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,0 proc., o 0,1 punktu proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
oferty pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
Ania
14 godz. temu
Ja mega doceniam, że mogę rozwijać swoją karierę w Phinance. Branża finansowa, w której działa Phinance, jest niesamowicie ciekawa, codziennie uczę się czegoś nowego. Pracuję w elastycznych godzinach i dobrze zarabiam. Jak dla mnie same plusy.
dr.Frankenste...
3 dni temu
Najlepiej zarabia się w rządzie ;) przydało by się kilku seryjnych samobójców żeby zwolniły się wakaty. To akurat nie jest śmieszne. Ale zamiast premiera postawił bym robota Ai ten przynajmniej nie rządał by wynagrodzenia za swoją pracę.
Why
3 dni temu
Produkcja okien, nie chce już pisać gdzie, ale szef firmy zarabia kilka milionów rocznie, a pracownikom placi 3500 na rękę z wielja łaską. Z sobotami i nadgodzinami uda sie dociągnąć do 4000 na rękę. Dodam, że ten szefuncio jeździ sobie po Polsce i uzgadnia z innymi szefami ile płaci pracownikom i tak się dogadują. Także na pohybel z takimi biznesmenami. Jest na tyle bezczelny, że wszyscy go znaja w małej mieścinie, kupił sobie wyspę na jeziorze, opływa w luksusach, a chodzi po zakładzie i lamentuje jaki to kryzys nie nadszedł i że trzeba oszczędzać. Nadmienię iż wyprodukowane okna są obecnie 3 x droższe i więcej niż kilka lat temu.
w tym kraju
3 dni temu
"Jeśli chodzi o zawody z zakresu wymagających wykształcenia w naukach ścisłych, to - jak zaznaczono w raporcie - po raz kolejny odnotowano niewielki spadek ofert" liczą się tylko mundurowi, lekarze, prawnicy, władza. Pieniądze biorą sie z obcych montowni i marketów plus długów
xxx
3 dni temu
W ogóle się nie dziwię. Jak teraz w większości hal produkcyjnych jest 35-40st. Celsjusza to chce tam robić za 3500zł na rękę?
...
Następna strona