Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sławomir Neumann przekonuje do reform w służbie zdrowia i NFZ

0
Podziel się:

Wiceminister zdrowia ma pomysł, jak skutecznie zmniejszyć kolejki do lekarza.

Sławomir Neumann przekonuje do reform w służbie zdrowia i NFZ

Więcej świadczeń, np. badań diagnostycznych, mogliby wykonywać lekarze rodzinni - mówił na konferencji w Opolu wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Jego zdaniem dzięki temu mniejsze byłyby kolejki do lekarzy specjalistów.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przekonywał samorządowców, lekarzy, dyrektorów szpitali i przedstawicieli nauki z Opolszczyzny do projektu ustawy reformującej Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mówił m.in. o zmianach w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej i rozliczaniu świadczeń. Jak wyjaśnił Neumann, chodzi o to, by pacjenci w ramach podstawowej opieki zdrowotnej mogli skorzystać z większej ilości świadczeń - np. wykonać więcej badań diagnostycznych bez wizyty u specjalisty.

_ Chcielibyśmy dać szansę lekarzom rodzinnym, by mogli robić więcej u siebie i więcej leczyć, a przez to mieć wynagrodzenie za leczenie, a nie tylko dlatego, że ktoś jest u nich zapisany _ - mówił.

Zastrzegł jednak, że nie wyobraża sobie wprowadzenia tych zmian _ wbrew środowisku _, tzn. gdyby lekarze rodzinni byli temu przeciwni. Poinformował, że odbyły się już rozmowy wstępne z przedstawicielami organizacji skupiających lekarzy rodzinnych. Koszyk świadczeń, które miałyby się znaleźć w ich gestii, ma zostać opracowany wspólnie.

Zdaniem wiceministra takie rozwiązanie dla wielu pacjentów mogłoby oznaczać, że mogą leczyć się szybciej i nie muszą czekać w kolejce do specjalisty.

Dyrektor opolskiego oddziału NFZ Filip Nowak zwrócił m.in. uwagę, że _ dzięki tym zmianom, oprócz przesunięcia świadczeń ze specjalistyki do POZ, będzie też miało miejsce przesunięcie ich części ze szpitali do specjalistyki. Przez to powinny się skrócić kolejki do szpitali i zmniejszyć nadwykonania _ - przekonywał.

Wśród zmian jest też propozycja umożliwienia szpitalom publicznym świadczenia komercyjnych usług.

Jak wyjaśnił Neumann, obecnie jest to teoretycznie możliwe, ale dyrektorzy szpitali często w obawie przed NFZ tego nie robią. _ Chcielibyśmy jasno opisać kiedy i jak można to robić. Kontrakt NFZ jest kluczowy i musi być realizowany, ale wiemy doskonale, że moce przerobowe naszych szpitali są znacznie wyższe niż kontrakty, które daje im NFZ _ - mówił wiceminister.

Na pytania dotyczące dodatkowego ubezpieczenia pacjentów, wiceminister powiedział, że nie da się budować w Polsce ochrony zdrowia na prywatnych ubezpieczeniach. _ One mogą być tylko dodatkiem i tylko o tym mówimy _ - zapewnił.

Jak dodał, dodatkowe ubezpieczenie miałoby być dodatkowym źródłem dochodów dla jednostek służby zdrowia. _ Dodatkowym, a nie podstawowym, i nie zamiast. Nigdy nie będzie to zamiast. Nie ma obaw o dodatkowe opłaty _ - zapewnił.

Neumann zapewnił też, że jeśli dojdzie do przekształceń w NFZ, nie będzie likwidacji opolskiego oddziału. _ Będzie 16 regionalnych oddziałów Funduszu, w tym oddział w Opolu. Będzie to samodzielny, niezależny płatnik, który będzie miał własną osobowość prawną _ - wyjaśnił.

Projekt założeń do ustawy reformującej NFZ zakłada m.in. większą niezależność oddziałów regionalnych NFZ. Ministerstwo Zdrowia chce także zlikwidować warszawską centralę NFZ i powołać odrębny urząd, który zajmie się wyceną świadczeń zdrowotnych i oceną ich jakości. To samorządy mają decydować o kształtowaniu regionalnej polityki zdrowotnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni straszą Polaków prywatną służbą zdrowia Podstawą finansowania ochrony zdrowia w Polsce będzie publiczny płatnik. Dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotneubezpieczenia zdrowotne nie ograniczą dostępu do leczenia tym, którzy ich nie wykupią - zapewniał Sławomir Neumann.
278 szpitali podpisało umowy ubezpieczeniowe Placówki mogą je rozwiązać, bo obowiązek zawierania umów przesunięto na 2014 r. Resort wspiera negocjacje z ubezpieczycielami.
1622 skargi na NFZ w jeden miesiąc Mimo tak ogromnej liczby niezadowolonych pacjentów, blisko połowa skarg jest po prostu odrzucana przez fundusz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)