Produkcja przemysłowa w lutym 2024 r. wzrosła względem roku poprzedniego o 3,3 proc. W ujęciu miesięcznym wzrosła z kolei o 0,7 proc. - informuje GUS. Jakie wnioski można wyciągnąć z danych?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Produkcja przemysłowa w górę. Co nam mówią dane za luty?
Według Moniki Kurtek, głównego ekonomisty Banku Pocztowego, lutowe dane dotyczące produkcji przemysłowej i cen producentów przyniosły pozytywne niespodzianki. Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 3,3 proc. rok do roku przewyższył prognozy i jest najwyższy od listopada 2022 r. Jednocześnie ceny producentów spadały w dwucyfrowym tempie, co wskazuje na postępującą dezinflację.
Ekonomistka zwraca uwagę, że również dane za styczeń zostały mocno skorygowane w górę - z 1,6 proc. do 2,9 proc. rok do roku. "Łącznie daje to bardzo pozytywny obraz I kwartału br. (po dwóch jego miesiącach)" - ocenia Kurtek.
Dwucyfrowy spadek cen producentów
Niespodziankę przyniosły także dane dotyczące wskaźnika cen producentów (PPI). Jak czytamy w analizie głównego ekonomisty Banku Pocztowego, w lutym ceny producentów spadały w dwucyfrowym tempie, choć rewizja danych za styczeń pokazuje, że właściwie już wtedy miał miejsce taki dwucyfrowy spadek. "Szybka dezinflacja postępuje i przekłada się na ceny konsumenckie" - podkreśla Monika Kurtek.
Z komunikatu GUS wynika, że w lutym br. produkcja rok do roku wzrosła w 24 spośród 34 działów przemysłu. Największe wzrosty odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 48,5 proc.), produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 17,8 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 13,9 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 10,3 proc.) oraz papieru i wyrobów z papieru (o 10,1 proc.).
Spadki produkcji wystąpiły natomiast w 10 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (o 23,9 proc.), wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 18,5 proc.) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,3 proc.).
Wzrosty w większości kategorii dóbr
GUS podał również, że w lutym br. odnotowano wzrost rok do roku w produkcji dóbr inwestycyjnych (o 11,5 proc.), dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 3,8 proc.) oraz dóbr zaopatrzeniowych (o 1,0 proc.). Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią (o 1,8 proc.) oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 0,1 proc.).
Chociaż na wyniki produkcji sprzedanej przemysłu w lutym br. pozytywny wpływ miała większa o 1 liczba dni roboczych, zdaniem Moniki Kurtek raczej nie tylko ten fakt uzasadnia wyraźną poprawę w przemyśle. "Wydaje się, że zaczyna wreszcie dawać o sobie znać powolna poprawa sytuacji w Niemczech czy Chinach, i jest to oczywiście bardzo dobra informacja" - wskazuje ekonomistka.
Szansa na wzrost gospodarczy bliski 4 proc.
W opinii głównego ekonomisty Banku Pocztowego, jeśli do krajowego "silnika", jakim jest rosnący popyt wewnętrzny, dołączy "silnik" zagraniczny, Polska ma szansę na tempo wzrostu gospodarczego w tym roku bliskie 4,0 proc. "Podtrzymuję, że jeśli do krajowego »silnika«, jakim jest rosnący popyt wewnętrzny, dołączy »silnik« zagraniczny, mamy szansę na tempo wzrostu gospodarczego w tym roku bliskie 4,0 proc." - podsumowuje Monika Kurtek.
Jak już informowaliśmy, w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,3 proc. w porównaniu z lutym ub. roku, kiedy notowano spadek o 1,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 0,7 proc.. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,8 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku - informuje GUS. Eksperci spodziewali się wzrostu na poziomie 2,6 proc. rok do roku.
Z kolei według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w marcu 2022 r. wzrosły w stosunku do lutego 2022 r. o 4,9 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku - o 20,0 proc. - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.
Spośród głównych grupowań przemysłowych, w lutym br. odnotowano wzrost w skali roku w produkcji dóbr inwestycyjnych – o 11,5 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,8 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 1,0 proc.. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 1,8 proc. oraz nieznacznie dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 0,1 proc. - wyliczają eksperci Głównego Urzędu Statystycznego.