Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Wzór na większy zysk

Podziel się:

Czy sukces firmy można zaprojektować? Właściwe pytanie brzmi, kto może pomóc, żeby to się udało!

Wzór na większy zysk
(Materiały prasowe)

Co może znaczyć „siedzieć na pieniądzach”? Rozwiązaniem zagadki jest fotel o wartości niezłego auta. Czy ktokolwiek zapłaciłby prawie 100 tys. zł za mebel służący do siedzenia? Tak, choć wcale nie został wykonany z cennego kruszcu. O co więc chodzi? Chodzi o design! Tak zawrotną cenę osiągnął na zeszłorocznej aukcji kultowy fotel stworzony przez Romana Modzelewskiego w złotej dla polskiego wzornictwa epoce lat 50. Polska szkoła designu jest znana na całym świecie. W trakcie drugiej edycji DESA Design Days – prezentującej perełki naszego wzornictwa lat 50. i 60. – wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób. Na szczęście moda na design nie przemija nigdy…

Design to nie tylko meble czy samochody

Czy słyszałeś o będących już legendą świata designu odkurzaczach marki Dyson? Znawcy uznali je za prawdziwą perełkę wzornictwa przemysłowego. Łączyły interesującą innowację produktową z odważnym, niecodziennym designem i kolorystyką. Podobnym tropem podąża rzeszowska firma Masterprofi, oferując nowatorskie odkurzacze przemysłowe. Opracowała i wdrożyła innowację na skalę światową – samoczyszczący się multifiltr z opatentowanym sposobem filtracji. Miały w tym swój udział fundusze unijne.

Również starachowicka firma MARBO rozwija skrzydła z pomocą Funduszy Europejskich. Stworzyła nową, ciekawą linię sprzętu do siłowni. Urządzenia są częścią ekosystemu, którego elementem jest wygodna aplikacja na telefon. Zawiera multimedialną instrukcję korzystania z urządzeń i pomaga tworzyć indywidualne plany treningowe.

To może być klucz do sukcesu!

Zmiany polegające na unowocześnieniu wzornictwa przynoszą producentom istotne korzyści. Nie tylko cieszą oko, ale też znacząco podnoszą wartość oferty. I nie dotyczy to jedynie kultowych dzieł! Inwestycje firm w design aktywnie wspierają dziś Fundusze Europejskie. To dobry czas, żeby wykorzystać ten potencjał do modernizacji Twojej oferty. Decydując się na ulepszenie produktu czy usługi z wykorzystaniem nowoczesnego wzornictwa, możesz otrzymać pieniądze na projekt i jego wdrożenie. Dofinansowanie – co ważne – obejmuje też wcześniejsze analizy i profesjonalne doradztwo. Podjęcie decyzji o zmianach jest tym łatwiejsze, że wsparcie dotyczy wszystkich etapów procesu.

Dotacje – ale jakie?

Konkurs „Design dla przedsiębiorców” organizowany jest w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Środki przeznaczono dla tych, którzy chcą modernizować ofertę przez wprowadzenie nowoczesnego wzornictwa. Dotyczy to firm z terytorium Polski, z wyłączeniem województw Polski Wschodniej. A co, jeśli prowadzisz działalność właśnie tam? Dla przedsiębiorców z tego regionu przeznaczone są osobne fundusze w konkursie „Wzór na konkurencję” Programu Polska Wschodnia.

Zainteresowany dotacjami? A więc przejdźmy do szczegółów...

Konkurs „Design dla przedsiębiorców”

O dofinansowanie w tym konkursie mogą się ubiegać mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa z terytorium Polski – z wyłączeniem pięciu wschodnich województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Pierwszy etap oferowanej pomocy to fachowe doradztwo na stworzenie projektu wzorniczego. Ten element, jako jedyny, jest konieczny, byś mógł skorzystać z kolejnych transz dotacji. Jednak początek to zawsze projekt nowego produktu lub usługi. Pomogą Ci go opracować profesjonaliści w dziedzinie designu. Wesprą Twoją firmę w całym procesie projektowym. Proponowane zmiany nie muszą być radykalne. Mogą ograniczyć się do znaczącego udoskonalenia obecnego wzornictwa Twojej oferty.

Drugi etap to usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowego lub ulepszonego produktu.

Wsparcie w trzecim etapie umożliwia realizację inwestycji niezbędnych do rozpoczęcia produkcji.

W konkursie „Design dla przedsiębiorców” pojawiła się cenna nowość. To osobna pula środków na działania firm, których nowe rozwiązania wpisują się w założenia polityki Dostępność Plus. Mają służyć osobom z niepełnosprawnościami, ograniczeniami poznawczymi i fizycznymi. Na ten cel przeznaczono łącznie 30 mln zł. Jeśli Twój projekt powstał z myślą o takich osobach i przyczyni się do ułatwienia im życia – możesz śmiało ubiegać się o dotacje.

Ogłoszenie o konkursie „Design dla przedsiębiorców” znajdziesz tutaj.

Konkurs „Wzór na konkurencję”

W przypadku województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego oferowana pomoc ma inny charakter. W pierwszym etapie firma otrzymuje dofinansowanie na audyt i stworzenie strategii wzorniczej. Analizie podlegają oferowane produkty lub usługi – ale nie tylko. Również takie aspekty dotychczasowej działalności, jak struktura organizacyjna, procesy komunikacji z klientem, strategia marketingowa. Dowiesz się, jakie grupy Twoich produktów czy usług mają potencjał, jak go wykorzystać, jakie jest zapotrzebowanie rynku, co zmienić, by oferta była spójna. Zalecana może być np. zmiana opakowań, zaprojektowanie nowej wizualizacji czy unowocześnienie strony internetowej.

W drugim etapie konkursu możesz otrzymać dofinansowanie na wprowadzenie w życie rekomendacji z audytu. Pieniądze mogą być przeznaczone na usługi doradcze niezbędne do realizacji projektu wzorniczego, na zakup urządzeń, maszyn, patentów, licencji, know-how itp. Warunkiem jest prawidłowe wykorzystanie dotacji z pierwszego etapu.

Ogłoszenie o konkursie „Wzór na konkurencję” znajdziesz tutaj.

Nie wiesz, czy Twój pomysł ma szansę na uzyskanie dotacji?

Skorzystaj z pomocnego rozwiązania STEP. Jego zamysł to połączenie prostego formularza i bezpłatnych konsultacji specjalistów. Jak to działa? Wysyłasz wypełniony na stronie internetowej formularz, a konsultanci z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich dokładnie go analizują. Po pięciu dniach otrzymujesz odpowiedź. Jeśli Twój pomysł wpisuje się w Program Inteligentny Rozwój, ekspert wskaże jego mocne i słabe strony w kontekście kryteriów dobranego konkursu. Jeżeli jednak projekt nie będzie mógł zostać sfinansowany z tego programu, konsultant podpowie inne możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich.

Poszczególne etapy pomocy w ramach ścieżki STEP można znaleźć tutaj.

Skorzystaj. To naprawdę działa!

Dobra strategia wzornicza może przynieść Twojej firmie produkt, którego funkcjonalność docenią odbiorcy i dostrzeże konkurencja. Istotą designu, jak podkreślał Steve Jobs, nie jest przecież sam wygląd przedmiotu, ale przede wszystkim to, jak działa.

Sprawdź, jakie obszary oferty Twojej firmy warto poddać zmianom, by zyskała nowy impuls do rozwoju i prawdziwie designerskie oblicze. Fundusze Europejskie mogą Ci w tym znacząco pomóc.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany