Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

"Z chmur na ziemię". Maciej Lasek mówi, co się stanie z głośnym projektem PiS

40
Podziel się:

- Nie chcemy kasować tego projektu, tylko chcemy go urealnić - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek. Zapowiedział też, że lotnisko w gminie Baranów będzie dużo mniejsze, niż planował poprzedni rząd.

"Z chmur na ziemię". Maciej Lasek mówi, co się stanie z głośnym projektem PiS
"Z chmur na ziemię". Maciej Lasek mówi, co stanie się z projektem CPK (East News, REPORTER, Stanislaw Bielski)

- My ten projekt sprowadzamy trochę z chmur na ziemię. Stąpamy twardo po ziemi, chcemy go realizować, ale ma być to zrobione dobrze. Nie chcemy kasować tego projektu, tylko chcemy go urealnić - mówił Maciej Lasek podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów w Warszawie.

Lasek mówił, że jest zwolennikiem bardzo roztropnego podchodzenia do zadań inwestycyjnych i wydawania publicznych pieniędzy. Zapewnił, że CPK będzie realizowany w dialogu z branżą lotniczą i budowlaną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lasek musi odejść? "Nie nadaje się do tej funkcji"

Zabrał też głos ws. audytów w spółce CPK. - Już sporo wiemy, bo osiem audytów wewnętrznych, które zostały przeprowadzone, wpłynęło do biura pełnomocnika. Audyty, na które oczekiwałem, to głównie audyty harmonogramowe - powiedział Lasek.

Pierwotny harmonogram nierealny

Z jego wypowiedzi wynika też, że pierwotny harmonogram, zakładający ukończenie nowego megalotniska w 2028 roku, jest nierealny. Port będzie też mniejszy, niż planował poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy. - Na początku było mówione, że to będzie lotnisko, które umożliwi przewóz rzędu najpierw 40, a potem 60 albo i więcej milionów pasażerów rocznie. Dzisiaj wewnątrz spółki mamy przeskalowany ten projekt na 34 mln - stwierdził Lasek.

Na początku kwietnia spółka CPK poinformowała, że przekazała do Biura Pełnomocnika ds. CPK raporty z wewnętrznych audytów części lotniskowej, kolejowej, marketingowej, finansowej, Programu Dobrowolnych Nabyć, Programu Społeczno–Gospodarczego i z zakresu HR. Teraz trwa ich analiza.

Problemy z audytami

Z kolei pod koniec marca CPK przekazało, że z powodu braku ofert spółka nie rozstrzygnęła przetargu na audyt finansowy. Audyt będzie kontynuowany siłami spółki, Biura Pełnomocnika ds. CPK i przy wykorzystaniu zewnętrznych konsultantów. Spółka wydłużyła terminy składania ofert w innych trwających przetargach: na audyt kolejowy do 24 kwietnia, marketingowy do 25 kwietnia, dotyczący innych projektów do 29 kwietnia i na lotniskowy do 30 kwietnia.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących - m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.

Jest nowy prezes CPK

W ubiegły piątek spółka CPK poinformowała, że rada nadzorcza wybrała w postępowaniu kwalifikacyjnym Filipa Czernickiego na prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Marcina Michalskiego na członka zarządu. Do konkursu na szefa CPK wpłynęło osiem aplikacji, natomiast na członka zarządu - 10.

Już połowie stycznia Maciej Lasek, działający jako Zgromadzenie Wspólników Centralnego Portu Komunikacyjnego, odwołał dotychczasowy skład Rady Nadzorczej spółki. W miejsce starej rady powołano nową, w której funkcję przewodniczącego objął Filip Czernicki (który teraz został prezesem). Jego zastępcą został Andrzej Ilków, a dwa kolejne miejsca zajęli Adam Sanocki i Magdalena Jaworska-Maćkowiak.

Nowa rada nadzorcza jeszcze w styczniu odwołała dwóch z trzech członków "starego" zarządu, w tym prezesa Mikołaja Wilda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
WYRÓŻNIONE
Bezmyślny
7 miesięcy temu
Gdzie się podziały Polskie Stocznie a jak prosperują Niemieckie, czyż nie wystarczy spojrzeć realnie na rzeczywistość???
kesut
7 miesięcy temu
ten "rambo na zdjęciu" już kiedyś pisał, że 60-cio tonowy samolot, lecący z prędkością 270 km/h, rozpiętości skrzydeł 36 metrów, jak wpadnie do lasu to ścina jedną brzózkę i rozlatuje się na 60 tys. kawałków. A inteligentni inaczej ludzie w to uwierzyli, bo widzieli to na kreskówkach. :)
Verdilio
7 miesięcy temu
Tak się właśnie niszczy rozwój Polski!!! W ryżanym kaftaniku i tupecikiem!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (40)
Zbig
7 miesięcy temu
Urealnienie przez kogoś, kto nie ma pojẹcia o analizie ruchu lotniczego, jego dynamice,budowie lotnisk to zabawa w komunikaty.
Werynhora
7 miesięcy temu
Wiele wskazuje na to, że CPK zostanie przemianowane na aeroklub Baranów. Szybowce i inne takie tam skoki ze spadochronem. Do tego gęsta sieć ścieżek rowerowych. I nikt nie będzie miał prawa się przyczepić, że nie pogodzono lotniska z ekologią. Jednego jednak Tusk nie bierze pod uwagę. Za realizacją projektu jest 65% społeczeństwa. Głos ludu głosem Boga. Sądzę, że za cztery lata wygra Jarosław & Comp. A za sześć wyżej wzmiankowany przywdzieje gronostaje.
Anna
7 miesięcy temu
Małe lotnisko nie jest potrzebne - jest Okęcie, Modlin, Radom .... Potrzebne jest duże lotnisko aby przyjmowało duże samoloty lecące np. z Meksyku, Peru, Argentyny, Wenezueli aby pasażerowie lecąc do Polski nie musieli się przesiadać w krajach Europy zach. Poza tym chodzi o przewóz towarów - cargo to okazja na ogromne pieniądze dla Polski ale po co duże lotnisko w Polsce jest przecież w Berlinie
Od Sasa do La...
7 miesięcy temu
Urealnić to pewnie znaczy takie lotnisko nie za duże... na szybowce i motolotnie.. I nie za szybko - tak gdzież 2040...
Olo
7 miesięcy temu
Lasek pierwszy tuk
...
Następna strona