Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zaatakowany tankowiec płonie na Morzu Czerwonym. Komunikat USA

146
Podziel się:

Płonie grecki tankowiec Sounion ostrzelany przez bojowników Huti. Na pokładzie statku znajduje się 150 tys. ton ropy. Departament Stanu USA przestrzegł przed możliwą katastrofą ekologiczną na Morzu Czerwonym. Na uszkodzonym, dryfującym statku w piątek wybuchły pożary.

Zaatakowany tankowiec płonie na Morzu Czerwonym. Komunikat USA
Płonie grecki tankowiec Sounion ostrzelany przez bojowników Huti (East News, -)

Sounion został zaatakowany w środę około 140 km na zachód od jemeńskiego portu Al-Hudaja. Załogę tankowca podjął w czwartek francuski niszczyciel wysłany w ramach unijnej misji Aspides. Według władz Grecji nikt z 25-osobowej załogi nie został ranny.

Ciągłe ataki Huti grożą wyciekiem miliona baryłek ropy do Morza Czerwonego. Huti wyraźnie pokazali, że są skłonni zniszczyć rybołówstwo i regionalne ekosystemu, na których polegają Jemeńczycy i inne społeczności napisano w komunikacie Departamentu Stanu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje giganta w USA - cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie

"Wzywamy Huti do natychmiastowego zaprzestania tych działań oraz apelujemy do innych krajów, by wystąpiły naprzód i pomogły zapobiec tej katastrofie ekologicznej" - dodano.

Przed groźbą "poważnej katastrofy ekologicznej" na obszarach Morza Czerwonego przestrzegła w sobotę również misja Aspides. W komunikacie na platformie X zaznaczyła ona, że w czwartek na ostrzelanym tankowcu nie było widać ognia, natomiast dzień później statek się palił.

"Ta sytuacja pokazuje, że tego rodzaju ataki stanowią zagrożenie nie tylko dla swobody żeglugi, ale także dla życia marynarzy, środowiska i w konsekwencji wszystkich obywateli mieszkających w tym regionie" – napisała misja Aspides.

Rebelianci atakują rakietami i dronami

Jak przypomniała agencja AP, od wybuchu wojny w Strefie Gazy w październiku ubiegłego roku wspierani przez Iran rebelianci Huti zaatakowali rakietami i dronami około 80 statków, przejęli jeden statek i zatopili dwa. Wskutek ich ataków życie straciło czterech marynarzy.

Huti tłumaczy atak na Sounion złamaniem przez Delta Tankers zakazu "wjazdu do portów okupowanej Palestyny. Z kolei Delta Tankers zapewnia, że robi wszystko, co w jej mocy, aby przesunąć statek (i ładunek). Ze względów bezpieczeństwa nie komentuje sprawy.

Jak wynika z danych organizacji pozarządowej ITOPF, największy odnotowany wyciek ropy ze statku miał miejsce w 1979 r. Mowa o tankowcu Atlantic Empress, który w czasie sztormu zderzył się z innym transportowcem u wybrzeży Tobago. Skutkowało to wyciekiem do Morza Karaibskim ok. 287 tys. ton ropy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(146)
Filozofia
5 dni temu
Ostrzeżenie a później strzelec z odległości
emeryt
5 dni temu
Po co oni skasowali sadama bata ba szyitow
lolo
5 dni temu
Jak tu rozmawiać z szyitami wykarczowac
Marek G
6 dni temu
Jak to skomentować : bogaci chcą wszystko za darmochę.... tacy jak my - do bauera i basta 🤔 świat jest piękny tylko elity ( dziennikarze ,politycy , rządzący ) - do bani .
Dykta
1 tyg. temu
Tymczasem w Polsce od niemalże roku nie uporano się z Nowym Ładem. Zapewne z powodu wypoczywania polityków nad morzem czerwonym xD
...
Następna strona