Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zakaz fotografowania niekonstytucyjny? RPO dostaje skargi. Prosi o zmiany

8
Podziel się:

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zmian w zakazie fotografowania i filmowania m.in. obiektów uznanych za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Grozi za to kara aresztu lub grzywny, a także utrata aparatu czy kamery - informuje prawo.pl.

Zakaz fotografowania niekonstytucyjny? RPO dostaje skargi. Prosi o zmiany
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zmian w zakazie fotografowania i filmowania (PAP, Albert Zawada)

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. wprowadza zakaz fotografowania obiektów wojskowych, mostów, czy lotnisk. Rejestr obiektów jest tajny, więc nie sposób sprawdzić jakich budynków czy miejsc nie wolno fotografować. Nawet duża tabliczka z zakazem nie zawsze zapobiegnie przypadkowemu nagraniu zakazanego mostu np. podczas streamowania spaceru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

A konsekwencje złamania przepisów mogą być przykre. Kto bez zezwolenia fotografuje, filmuje lub utrwala w inny sposób obraz obiektu oznaczonego zakazem fotografowania, albo wizerunek osoby lub ruchomości znajdującej się w takim obiekcie, podlega karze aresztu albo grzywny. Sąd można orzec przepadek przedmiotów pochodzących z wykroczenia lub służących do jego popełnienia, nawet jeśli nie stanowią własności sprawcy - tłumaczy prawo.pl.

Z przepisami, które w założeniu miały na celu poprawę bezpieczeństwa i walkę ze szpiegostwem, są jednak same problemy. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zmian ustawy o obronie Ojczyzny.

Nieumyślne złamanie zakazu fotografowania

Marcin Wiącek uważa, że nowe przepisy naruszają konstytucyjne wolności i pisze w sprawie ich zmiany do ministra obrony narodowej. RPO zwraca uwagę, że ograniczenie jest możliwe na mocy ustawy i tylko wtedy, gdy jest związane z bezpieczeństwem, porządkiem publicznym, ochroną środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób - czytamy na stronie RPO.

Rzecznik podkreśla, że zakazem mogą zostać objęte nie tylko obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa, ale także "obiekty resortu obrony narodowej nieuznane za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa". RPO zauważa także, że wykroczenie (złamanie zakazu fotografowania) może odbyć się umyślnie badź nieumyślnie. "Sądy nie powinny orzekać przepadku narzędzi w przypadku nieumyślnych wykroczeń" - uważa RPO.

Marcin Wiącek przedstawi swoje uwagi szefowi MON wraz z prośbą o rozważenie zainicjowania prac nad nowelizacją ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
xionc
8 miesięcy temu
nie ma zakazu fotografowania. Z miejsc publicznych można fotografować wszystko. Jeżeli minister opublikuje znak zakazu wtedy nie będzie można, o ile go opublikuje. Panie pismak KKG, warto coś sprawdzić zanim napisze się jakiś artykuł, ale po co? nie?
Ekonomista
8 miesięcy temu
Bzdurny zakaz. Kamery są tak małe, że można je mieć ukryte w ubraniu i nikt się nie skapnie. Za komuny to może miało jakiś sens.
Maniak
8 miesięcy temu
Ten co to pisał nie orientuje się w temacie. W ustawie jest o obiektach oznaczonych znakiem zakazu, którego wzór nie jest ustalony przez ministra Mon co robi z ustawy bubel prawny ;)
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
gad
5 miesięcy temu
Filmowanie tych obiektów jest objęte konstytucyjnym prawem do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art.54 Konstytucji RP) i nie może być ograniczony żadną ustawą: na co wskazuje choćby drugi punkt o bezwarunkowym zakazie cenzury prewencyjnej. Ponadto konstytucja wyraźnie określa: które jej punkty mogą być regulowane ustawą, a które są prawem bezwzględnym. Pozyskiwanie danych, swoboda wypowiedzi (publikacji), mogą być zawieszone tylko stanem nadzwyczajnym. A szpiegostwo wg kodeksu karnego to dopiero przekazywanie takich informacji - a i to na szkodę RP. W dzisiejszych czasach tajemnicą przestały być budynki czy nawet kolumny pojazdów, ten zakaz wobec obecnych środków technicznych jest nie do wyegzekwowania i trzeba się z tym w końcu pogodzić. Tajemnice są w sejfach - to jedyne skuteczne zabezpieczenie.
Czarny
8 miesięcy temu
Nie ma czegos takiego jak zakaz fotografowania. Ustanowiony przepis jest martwy, bo odpowiedni minister nie ustalil wygladu znaku jaki musi byc powieszony na obiekcie i jego ogrodzeniu co maksymalnie 300 metrow. W zwiazku z tym powieszenie sobie przekreslonego aparatu, powoduje, ze nie mozna fotografowac obiektu po wejsciu na jego teren. Z miejsca publicznego mozna fotografowac ile sie chce.
Niezorientowa...
8 miesięcy temu
Ten wzór zakazu został już opublikowany (?). Tak ostatnio czytałem...
Maniak
8 miesięcy temu
Ten co to pisał nie orientuje się w temacie. W ustawie jest o obiektach oznaczonych znakiem zakazu, którego wzór nie jest ustalony przez ministra Mon co robi z ustawy bubel prawny ;)
Ekonomista
8 miesięcy temu
Bzdurny zakaz. Kamery są tak małe, że można je mieć ukryte w ubraniu i nikt się nie skapnie. Za komuny to może miało jakiś sens.