Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Zakaz podchodzenia do gazoportu w Świnoujściu? "Realność jest bardzo, bardzo wysoka"

75
Podziel się:

Nowe przepisy pozwalają na wprowadzenie zakazu przebywania w pobliżu terminalu LNG w Świnoujściu. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki mówił w poniedziałek, że na razie zakazu nie wprowadza, ale w przyszłości to realny scenariusz.

Zakaz podchodzenia do gazoportu w Świnoujściu? "Realność jest bardzo, bardzo wysoka"
Nowe przepisy pozwalają na wprowadzenie zakazu przebywania w pobliżu terminalu LNG w Świnoujściu (PAP, Marcin Bielecki)

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania w odległości mniejszej niż 200 metrów od granicy nieruchomości, na której leży gazoport w Świnoujściu. Taki zakaz może być wprowadzony w celu zapobieżenia, ograniczenia lub usunięcia poważnego niebezpieczeństwa, w tym wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Decyzję w tej sprawie może podjąć wojewoda zachodniopomorski po zasięgnięciu informacji od Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W poniedziałek zorganizowane zostało spotkanie robocze wojewody, przedstawicieli służb i instytucji, a także władz Świnoujścia. Miało ono pomóc w znalezieniu rozwiązań, które w przypadku wprowadzenia zakazu pozwoliłyby na zapewnienie dostępu m.in. do obiektów turystycznych, w tym latarni morskiej, Fortu Gerharda i plaży przy terminalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wydobycie gazu w Polsce. Będą kolejne nowe złoża? "Trzeba iść w kierunku dekarbonizacji"

"Wysoka realność" wprowadzenia zakazu

- Bezpieczeństwo musi mieć absolutny priorytet i tak będą podejmowane przeze mnie decyzje: w oparciu o merytoryczne przesłanki, a więc profesjonalnie działające służby – mówił w poniedziałek Zbigniew Bogucki. - Patrząc na to, jak kształtuje się sytuacja na Ukrainie, wszystkie kwestie związane z napaścią Rosji rezonują również bezpośrednio na nasz kraj – dodał.

Jak zapewnił, zakaz wprowadzi tylko wtedy, gdy będzie miał "bezpośrednie przesłanki" i zrobi to odpowiedzialnie. - Dziś tego zakazu jeszcze nie wprowadzam, natomiast muszę powiedzieć, że realność zakazu jest bardzo, bardzo wysoka i dlatego szukamy rozwiązań – przyznał wojewoda.

Świnoujście obawia się o skutki

Zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska podkreśliła, że możliwość wprowadzenia zakazu była dla władz kurortu zaskoczeniem. Zaznaczyła, że dla miasta "niezwykle ważny" jest nieograniczony dostęp do miejsc turystycznych.

- Ten dostęp po prostu musi być. I wiemy doskonale, że to można zrobić. To jest kwestia decyzji, kwestia finansowa, że te drogi można zbudować, i to bardzo szybko, tak jak wielokrotnie zostało to zrobione przy inwestycjach, które służyły obronności państwa – komentowała Michalska.

Terminal LNG w Świnoujściu zaczął działać w 2016 roku. Obecnie w ciągu roku może przyjąć 6,2 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Dostawy do gazoportu pokrywają dużą część zapotrzebowania Polski na ten surowiec. Według prognoz zarządzającego gazociągami Gaz-Systemu w Polsce w tym roku zużycie błękitnego paliwa ma wynieść 14,8 mld m3.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(75)
WYRÓŻNIONE
Gość
2 lata temu
Póki co to w ostatnich latach tylko jeden terrorysta na komendzie próbował ją wysadzić samemu będąc komediantem. Ponoć jest teraz pod lepszą obserwacją, więc nic nam nie grozi.
Moneymaker
2 lata temu
Zakaz będzie ale najpierw musi powstać spółka zakazowa i muszą zostać powołane jej władze i udziałowcy.
Henio
2 lata temu
A nurcy z Hiszpanii mogą szukać bursztynu w nocy ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (75)
Dopytam
2 lata temu
Żoliborz też?
ddee
2 lata temu
dawno powinno tak byc
Antoni
2 lata temu
Po co? Jak pójdziem na Ruskich to jedna z dwóch atomówek spadnie tam i tak.
Idiotyzm
2 lata temu
Zamiast kupić większy teren i postawić płot te 200m dalej, to teraz będą zakazywać podchodzenia i kosztownie patrolować teren wokół - czy aby nikt nie podszedł.
mieszkaniec
2 lata temu
A jakie znaczenie na to 200 metrów w dzisiejszych czasach? Wybudowali gazoprt blisko istniejącego portu,falochronu,latarni morskiej a teraz chcą odciąć tam dojście.Nawet na plażę nie można będzie dojechać bo drogę dojazdową do parkingu zrobili przy samym płocie. Masakra.
...
Następna strona